REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Znamy już specyfikację techniczną Google Glass. Bateria jak w... smartfonie

Na stronach pomocy Google pojawiła się długo wyczekiwana specyfikacja inteligentnych okularów. Google Glass to bez wątpienia jeden z bardziej przełomowych projektów na rynku mobilnym. Patrząc na specyfikację widać, że będzie to ciekawy aspekt. Niestety jest jeden mankament.

16.04.2013
9:55
Znamy już specyfikację techniczną Google Glass. Bateria jak w… smartfonie
REKLAMA
REKLAMA

O Google Glass pisze się falowo. To znaczy, że zawsze jak pojawią się jakieś ciekawe informacje dotyczące tego urządzenia staramy się je omówić pod każdym możliwym względem. Taki trend można zaobserwować we wszystkich dużych serwisach technologicznych. To pokazuje jak te sprytne okulary są wyczekiwane i jak niewiele o nich jeszcze wiemy.

Google Glass

Początkowo Google Glass pokazano jako narzędzie do wideo rozmów. Złośliwi pytali czy to jedyne co potrafią okulary za 1500 dolarów.

Z czasem przyszła pora na przedstawienie aplikacji, które będą mogły być uruchamiane na okularach. Ten moment pokazał nam jak będzie wyglądało obcowanie z nowym typem urządzenia mobilnego.

Dzisiaj wiemy już znacznie więcej. Google postanowił zdradzić trochę szczegółów dotyczących budowy i specyfikacji tego nowego urządzenia komputerowego.

Na wstępie producent zapewnia, że Google Glass są wykonane z wytrzymałego materiału, a ich budowa gwarantuje, że okulary będą wygodne dla każdego użytkownika. Mają pasować na każdą twarz i nos dzięki “noskom” w dwóch rozmiarach.

Wiemy już, że Glass będą mogli nosić również użytkownicy tradycyjnych okularów. Jednak połączenie tradycyjnych binokli z tymi smart nie jest łatwe i możliwe, że początkowo Google Glass pojawią się tylko w wersji dla osób bez wad wzroku.

Greg_Glass_frames

Okulary Google będą wyposażone w wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, którą można porównać do 25 calowego ekranu oglądanego z odległości około 2,5 m (8 stóp).

Wbudowana kamera pozwoli na wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 5 Mpix oraz nagrywanie wideo w jakości HD 720p. Za przesyłanie i odtwarzanie dźwięku będzie odpowiadała technologia przewodnictwa kostnego.

Nie mogło zabraknąć oczywiście łączności bezprzewodowej. Google Glass wyposażono w moduł WiFi 802.11b/g. Jest również Bluetooth, jednak nie wiadomo w jakiej wersji. To on będzie odpowiadał za połączenie okularów ze smartfonem.

Google Glass posiadają wbudowany dysk o pojemności 12 GB, który synchronizuje się z chmurą Google.

Okulary Google Glass będą kompatybilne z telefonami wyposażonymi w Bluetooth. Aby korzystać z dodatkowych funkcji takich jak nawigacja GPS lub wysyłanie SMSów konieczne będzie połączenie okularów ze smartfonem z Androidem 4.0.3 lub wyższym. Dodatkowo niezbędne będzie zainstalowanie aplikacji MyGlass, która jest już dostępna w Google Play.

Mankamentem okularów może być ich akumulator. Producent podaje, że energii powinno nam starczyć na cały jeden dzień standardowego użytkowania. Jednak zaraz po tym informuje, że korzystanie z funkcji Hangoutów - wideo rozmów na Google Plus - czy też nagrywanie wideo w intensywny sposób obciąża akumulator. Zatem możemy wnioskować, że wideo rozmowy nie klasyfikują się pod pojęcie “jednego dnia standardowego użytkowania.

REKLAMA

Okulary możemy ładować przez złącze microUSB. Gdy producent informuje o niezbyt długim czasie pracy i dodatkowo zastrzega, że niektóre funkcje znacząco wpłyną na jego obniżenie to możemy być pewni, że Google Glass będą musiały często rywalizować ze smartfonem o miejsce przy ładowarce.

A szkoda. Bo myślałem, że “jakimś cudem” okulary te będą mogły znacząco odciążyć smartfona w niektórych funkcjach. Okazuje się jednak, że również ich achillesową piętą będzie akumulator.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA