RTV  / News

Przez porażkę Google TV, Logitech pozbywa się pilotów

Picture of the author

Dopiero co wspominaliśmy o Philipsie wyprzedającym swój dział AV, a już przyszło nam rozmawiać o kolejnej spółce. Swoje poszczególne działy w najbliższym czasie zamierza sprzedać Logitech. Głównym winowajcą trudnej sytuacji finansowej firmy jest Google.

Logitech to w głównej mierze producent akcesoriów komputerowych. Jestem przekonany, że każdy posiadacz komputera przynajmniej raz na swoim biurku miał jakieś urządzenie od tej szwajcarskiej firmy. Produkuje ona zestawy audio dla komputerów, kamerki internetowe, pady do gier, myszki i klawiatury, a nawet piloty.

To właśnie piloty jako pierwsze trafią pod młotek. Urządzenia sterujące z serii Logitech Harmony to prawdziwa legenda wśród właścicieli dużej liczby sprzętów RTV. Logitech tworzył jedne z najlepszych pilotów uniwersalnych na rynku, stopniem zaawansowania i konstrukcją znacznie przewyższając produkty konkurencji. Piloty Harmony zaczynały się od stosunkowo prostych modeli, a kończyły na takich, będących specjalistycznym tabletem do kontroli całego sprzętu elektronicznego jakiego posiadamy.

Sprzedaż pilotów znacząco spadała, a poza tym producenci telewizorów także starają się w ostatnich latach opracowywać nowe sposoby kontroli urządzeń. Dostępny jest też standard HDMI-CEC, który pozwala na sterowanie zgodnym sprzętem za pomocą dowolnego pilota z naszego zestawu.

Jedną z głównych przyczyn problemów finansowych firmy są straty sięgające ponad 100 milionów dolarów spowodowane porażką Google TV. Logitech jako jedna z pierwszych firm na świecie zdecydowała się na wypuszczenie urządzeń z Google TV. Był to Revue Google TV box, który na początku kosztował 299 dol., ale szybko został przeceniony na 99 dol. Sprzedaż urządzenia zakończyła się wielką klapą i w listopadzie 2011 roku Logitech zdecydował się zrezygnować z produkcji urządzenia. Jak na razie Google nie znalazł innych partnerów, którzy mogliby agresywnie promować i sprzedawać urządzenia ze specjalnie spreparowanym Androidem na potrzeby telewizorów.

Poza pilotami Logitech planuje także zaprzestać produkcji akcesoriów do konsol oraz stacji dokujących z systemem audio. Pilotów będzie mi osobiście najbardziej żal, choć nigdy nie byłem ich użytkownikiem. Doskonale znam ich ogrom możliwości.

Niewątpliwie biznes Logitecha nie jest dziś łatwy, szczególnie że większość z nas korzysta dziś z laptopów, gdzie zewnętrzna klawiatura i mysz to rzadkość, także inne akcesoria komputerowe tracą na znaczeniu. Logitech nigdy też nie oferował taniego sprzętu, więc nawet w przypadku akcesoriów do urządzeń mobilnych ma problem.

Zmiany naszych przyzwyczajeń zmuszają do szybkiego reagowania przez całą branżę, maruderzy nieumiejący się dostosować będą musieli zakończyć swój żywot.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst