REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Google TV klapa jeszcze przed światowym startem

29.07.2011
12:37
REKLAMA
REKLAMA

Google świetnie sobie radzi przede wszystkim z Androidem. Z godziny na godziny, ba – z minuty na minutę przybywa mu użytkowników swojego systemu operacyjnego. Jednak inny projekt oparty o ten mobilny system operacyjny totalnie leży. Mowa o mającym ponad rok projekcie Google TV, dostępnym od października ubiegłego roku na amerykańskim rynku. Jak na razie jest totalną porażką.

System przystosowany do telewizorów obecny jest w USA w wybranych modelach SONY Internet TV (NSX-24GT1, NSX-32GT1, NSX-40GT1 and NSX-46GT1 ), odtwarzaczu Blu-ray również od japońskiego producenta i w set-top-boxie od Logitecha. To właśnie informacje z Logitecha potwierdzają klęskę już na wejściu.

W ostatnim kwartale więcej było zwrotów Logitech Revue niż sprzedało się nowych urządzeń! Producent postanowił ratować sytuację i obniża cenę urządzenia z początkowych 249$ do zaledwie 99$, czyli ceny równej Apple TV, które mimo swojej przystępności wciąż dla firmy z Cupertino jest tylko hobby, choć po początkowych danych można stwierdzić, że sprzedaż nowej wersji salonowego jabłka i tak idzie lepiej niż poprzednich wersji.

Google TV mimo ciepłych recenzji na starcie nie cieszy się wielkim zainteresowaniem. Przeszkodą wydaje się być mocne zaangażowanie producentów sprzętu we własne systemy. I nawet jeśli Google TV zostanie wprowadzone do telewizorów Samsunga, Panasonica, Toshiby czy innego producenta, to będzie to jeden model w różnych rozmiarach obok wielu serii wyposażonych w różne wariacie systemów Smart TV.

Późnym latem Google ma zamiar zaktualizować Google TV do wersji Android Honeycomb, co ma przynieść obsługę Android Marketplace. Czy to coś zmieni, jeśli chodzi o samego Logitecha? Śmiem wątpić, natomiast ujednolicona platforma aplikacji w telewizorach różnych producentów powinna stać się rajem dla deweloperów aplikacji i ułatwić chociażby usługi VOD. Dziś każdy producent musi starać się o zdobycie treści do swojego telewizora.

Najpewniejszym terminem pokazania Google TV w Europie są tegoroczne targi branży IFA w Berlinie. Dokładnie w trakcie trwania targów minie również rok od pojawienia się Apple TV, które dostanie aktualizację do wersji systemu iOS 5 pozwalającą na wyświetlanie ekranu iPada czy iPhone’a na ekranie telewizora dzięki funkcji AirPlay. To może być kolejny element przewagi konkurencyjnej Apple’a na tym rynku.

Tymczasem chińscy producenci odtwarzaczy multimedialnych nie patrzą na działania Google związane z projektem TV i sami adaptują Androida lub instalują wczesne wersje Google TV do swoich urządzeń. Takie produkty są dostępne już w Polsce za co najmniej 400 złotych. Koreańska firma Ellion wypuściła model TVROI T1 oparty na Androidze 2.2. Takich orientalnych odtwarzaczy jest sporo, natomiast chyba nie oto Google’owi chodziło.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA