Tech  / Felieton

Chomikuj.pl bije swoje własne rekordy popularności

Chomikuj to jeden z najbardziej znanych polskich serwisów internetowych umożliwiających przechowywanie plików w sieci. Był taki czas, gdy mówiono, że jego dni są policzone, ale wyniki oglądalności zupełnie na to nie wskazują. 

Dziś o Chomikuj.pl będę pisał tylko dobrze. Skądinąd, dzięki długiej karierze w technologicznych mediach, wiem bowiem, że Chomikuj.pl jest bardzo wrażliwe na punkcie swojego wizerunku. I trudno się dziwić. Od lat ten biedny, nękany nieprzychylną opinią publiczną serwis musi znosić obelgi, wyzwiska od "polskich torrentowni", a nawet "złodziei", a renomowani specjaliści od prawa autorskiego w moich prywatnych z nimi rozmowach, ale i wypowiedziach publicznych, załamują nad Chomikiem ręce.

Od dawna swoje robię, a wydawca oszukuje

Kiedy ktoś mówi, że Chomik wybił się, przetrwał, egzystuje i teraz rozwija się dzięki hostowaniu pirackich plików, momentami coś autentycznie się we mnie gotuje. Wszak to prawie tak samo, jak gdyby za morderstwa obwiniać producentów noży. Prawda o Chomikuj.pl jest brutalna i już nie tak popularna na okładkach gazet - wszelkie naruszenia praw autorskich serwis sprawdza tak szybko, jak to tylko możliwe, a następnie takie pliki usuwa (nie jestem pewien czy w jakiś sposób blokuje konta użytkowników dokonujących notorycznych naruszeń, ale jestem przekonany, że serwis o tak szeroko rozwiniętej moralności ma swoje procedury).

Chyba troszkę nadwrażliwa na punkcie serwisu Chomikuj.pl była Polska Izba Książki, która od kilku lat zgłaszała pretensje, że prawa autorów są notorycznie naruszane na łamach witryny, aż wreszcie w listopadzie 2012 roku złożyła zbiorowy pozew przeciwko administracji popularnego Chomika. PIK zdawała się być zupełnie głucha na słowa rzecznika Chomikuj.pl, który przyznawał Dziennikowi Gazecie Prawnej:

Jesteśmy odpowiedzialną firmą, działamy zgodnie z polskim i europejskim prawem oraz z pełnym poszanowaniem praw twórców i wydawców.

I chyba słusznie ekipa Chomikuj potraktowała Polską Izbę Książki, wystosowując własne powództwo, w którym oburzona doszukuje się sprawiedliwości po tym jak "księgarze" ośmielili się użyć względem nich określenia "piracki".

Miłość do muzyki, twórczość tę wykorzystuje

Jako, że do moralnie właściwego i zgodnego z prawem charakteru funkcjonowania serwisu Chomikuj.pl nigdy nie miałem naturalnie wątpliwości, pozostaje się chyba tylko cieszyć z tego, że mimo popularyzacji słynnej "Chmury", jego wyniki w polskim internecie szybują w górę. Choć ta oglądalność przez lata zmieniała się dość skokowo, miała swoje wzloty i upadki, w ostatnich miesiącach udało się ją ustabilizować na poziomie ponad 6 milionów użytkowników i 200 milionów odsłon. Padł między innymi chomikowy rekord - 6,4 mln użytkowników.

Clipboard02

Swoją drogą, ciekawostką znalezioną na łamach serwisu Wirtualne Media jest fakt, że domenę chomikuj.pl dzierżawi od 2009 roku Interia, w związku z czym wyniki serwisu wliczają się także do rezultatów całej grupy medialnej. Przypomnijmy, że sama Grupa Interia, już i tak nie radzi sobie zbyt dobrze - przegrała ze wszystkimi ważnymi portalami, a lada moment "capnie" ją także Grupa Allegro.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst