REKLAMA

Inteligenty dom dla wszystkich od twórców Cyfrowego Polsatu

Inteligentny dom to z pewnością nie jest już science-fiction. Notatki na wyświetlaczu lodówki, przepisy kulinarne na ekranie piekarnika czy sterowanie wszystkim poprzez telefon powoli staje się codziennością (choć jeszcze nie w Polsce). Jeżeli nie jesteśmy Pomysłowymi Dobromirami i do każdego z urządzeń w mieszkaniu podłączymy komputer (jak chociażby niewielki Raspberry Pi), koszty instalacji możemy szacować na kilkanaście tysięcy złotych. Zygmunt Solorz-Żak ma inną wizję - wkrótce inteligentny dom ma być dostępny dla wszystkich.

17.01.2013 17.22
Inteligenty dom dla wszystkich od twórców Cyfrowego Polsatu
REKLAMA

Zygmunt Solorz-Żak jest twórcą medialnej potęgi Polsatu oraz platformy satelitarnej Cyfrowy Polsat. Przedsiębiorca jest także właścicielem sieci Plus (Polkomtel) czy serwisu iPla. To jeden z najbogatszych Polaków, który przybliża świat nowych technologii osobom o raczej niskich dochodach czy zwyczajnie nie śledzącym nowinek technologicznych.

REKLAMA
zygmunt-solarz-zak

Cyfrowy Polsat, choć już na starcie miał oferować wiele interaktywnych funkcji, ostatecznie przez wiele lat kojarzył się raczej z tandetą, czymś pospolitym i słabym. Dziś sprzętowo i ofertowo także nie zachwyca. Główną grupą docelową nie są ludzie wykształceni, tylko szerokie grono odbiorców. Platforma idzie jednak z duchem czasu i to jest dobra informacja. Projekty Zygmunta Solorza-Żaka wyznaczają dziś rynkowe trendy, choć ich opakowanie pozostawia wiele do życzenia. iPla była jednym z pierwszych serwisów wideo na rynku i jest jego dotychczasowym liderem, Plus rozwija LTE, a Cyfrowy Polsat ma już kanały HD i oferuje szereg dodatkowych usług.

Telekomunikacyjno-medialny magnat Zygmunt Solorz-Żak snuje daleko idące wizje przyszłości. W roku 2014 chciałby zaoferować swoim klientom swoistego rodzaju inteligentny dom, w którym wszystkie media mogłyby być sterowane poprzez smartfona oraz znaleźć się na jednym rachunku. Za pomocą telefonu moglibyśmy regulować ogrzewanie, monitorować dom czy podglądać małe dziecko w łóżeczku. Przystępnie dla zwykłego użytkownika i przede wszystkim niedrogo (przynajmniej z założenia).

REKLAMA

Inicjatywa właściciela Polsatu jest jak godna pochwały. Z niecierpliwością czekamy na wykonanie i pierwszy demonstracyjny dom. Pomysł ma szansę na sukces, w końcu z usług sieci Plus i Polsatu korzystają miliony Polaków, a grupa z powodzeniem może zaopatrywać odbiorców zarówno w sprzęt, jak i odpowiednie usługi. Osobiście obawiam się, czy przypadkiem nie będzie to próba wymyślania koła na nowo. Zygmunt Solorz-Żak pokłada nadzieje, by Plus oferował swój własny sklep z aplikacjami na urządzenia mobilne. Należy nadmienić, że serwis Muzo jest dość toporny w stosunku do swojej zagranicznej konkurencji, a telewizja mobilna na razie jest totalną klapą.

Czekamy na pomysły, które zapewne zaprezentuje kolejna nowo utworzona spółka Solorza. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że w najbliższych latach inteligentne domy będą w zasięgu ręki i - co najważniejsze - naszych portfeli.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA