REKLAMA

4,4 mln smartfonów Lumia w ostatnim kwartale 2012 r. Lekkie odbicie w górę. Pytanie, czy nie za lekkie

Nokia właśnie podała wstępne wyniki czwartego kwartału 2012 r. Najważniejszą informacją jest sprzedaż smartfonów z linii Lumia - sprzedało się ich 4,4 mln sztuk. Łącznie Nokia sprzedała 6,6 mln smartfonów w ostatnich trzech miesiącach 2012 r., co oznacza, że smartfonów z systemem Symbian sprzedało się 2,2 mln sztuk.

10.01.2013 14.01
4,4 mln smartfonów Lumia w ostatnim kwartale 2012 r. Lekkie odbicie w górę. Pytanie, czy nie za lekkie
REKLAMA

Łącznie wszystkich telefonów komórkowych Nokia sprzedała 79,6 mln sztuk, z czego aż 9,3 mln to modele serii Asha z dotykowym ekranem (oparte na systemie S40). Nokia zaliczyła je do sprzedaży smartfonów, których łącznie sprzedało się 15,9 mln sztuk. Na ile rzeczywiście telefony Asha z dotykowym ekranem są smartfonami to dyskusyjna sprawa - wg niektórych definicji, smartfonem nazywamy telefon z otwartym systemem operacyjnym, czyli takim, na którym da się zainstalować aplikacje zewnętrzne i który na dodatek ma dotykowy ekran. W przypadku modeli linii Asha ta definicja jest w pełni wyczerpana. Czy jednak można nazwać te telefony smartfonami? Tu bym dyskutował.

REKLAMA
Nokia preliminary results 4Q 2012

Załóżmy więc, że prawdziwych smartfonów Nokia sprzedało się 6,6 mln sztuk. Jak to się ma do poprzednich kwartałów? Trzy miesiące wcześniej Nokia sprzedała 6,3 mln smartfonów, w drugim kwartale 10,2 mln, a w pierwszym 11,9 mln. W 4Q nastąpiło więc leciutkie odbicie w górę i przełamanie bardzo negatywnego trendu spadkowego.

300 tys. więcej sprzedanych smartfonów w ostatnim kwartale kalendarzowym niż trzy miesiące wcześniej wielkiej chluby fińskiemu producentowi jednak nie przynosi. Jak doskonale wiemy, ostatnie trzy miesiące roku to okres żniw dla producentów elektroniki, w tym głównie telefonów komórkowych. Bonus dla Nokii związany ze sprzedażą świąteczną jest jednak niewielki.

4,4 mln sztuk sprzedanych smartfonów linii Lumia to wciąż nie jest rezultat, na który liczy fińska korporacja. Mimo, iż to o 1,5 mln więcej niż kwartał wcześniej (2,9 mln) oraz o 400 tys. więcej niż pół roku wcześniej, to jednak o wystrzale popularności Windows Phone'ów od fińskiego producenta nie ma mowy.

REKLAMA

Jednak z odtrąbieniem porażki Lumii na najnowszej wersji Windows Phone'a oznaczonego cyfrą 8 należy jeszcze poczekać do przynajmniej następnego kwartału. To pierwszy kwartał 2013 r. pokaże jaki potencjał ma system Microsoftu na smartfonach Lumii. Od kolejnych wyników naprawdę wiele będzie zależało.

Tymczasem czekamy na pełen raport finansowy Nokii po ostatnim kwartale 2012 r.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA