REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jak wgrać niebrandowany rom na przykładzie Samsunga Galaxy S II

Po długim czasie postanowiłem wrócić do używania nieoficjalnych ROMów. Decyzję podjąłem pod wpływem sporego niezadowolenia z tego jak działał mój telefon na oprogramowaniu Samsunga z brandingiem T-Mobile, który został mi przywrócony po naprawie gwarancyjnej urządzenia. W kolejnych wpisach opowiem nieco o modyfikowaniu Androida, zaczniemy jednak od tego jak wgrać niebrandowany rom do telefonu Samsung.

13.11.2012
22:39
android króluje
REKLAMA
REKLAMA

Zanim przejdziecie do wgrywania modyfikowanego lub niebrandowanego oprogramowania warto nieco poczytać na ten temat, aby uniknąć późniejszych problemów. Zwykle zmieniając oprogramowanie nic złego nie powinno się wydarzyć, ale - jak to się mówi - nieszczęścia chodzą po ludziach, jak i po smartfonach... Dlatego pamiętajcie, że Spider's Web nie ponosi odpowiedzialności za wprowadzane zmiany w oprogramowaniu, a wszystko co robicie ze swoimi telefonami wykonujecie wyłącznie na własną odpowiedzialność, a działania te mogą być podstawą do unieważnienia gwarancji producenta przez autoryzowany serwis.

Niemniej jednak zachęcam Was do zabawy z modyfikowanym oprogramowaniem, gdyż niesie to ze sobą, oprócz odrobiny ryzyka, sporo korzyści. Po pierwsze możemy używać najnowszych wersji oprogramowania, zanim zostaną jeszcze one przygotowane przez producenta. Dla starszych smartfonów modyfikowane romy są ostatnią i często jedyną deską ratunku w kwestii aktualizacji Androida, w przypadku gdy producent już całkowicie zaprzestał wsparcia dla danego modelu.

Wgrywanie oprogramowania Samsung
Zanim zaczniemy modyfikować oprogramowanie (o tym napiszę w kolejnym wpisie) w urządzeniu najlepiej jest zacząć od wgrania najnowszej niebrandowanej wersji systemu jaka jest dostępna dla naszego urządzenia. O tym jak złe jest brandowane oprogramowanie i jak bardzo spowalnia proces aktualizacji urządzeń wielu z Was doskonale zdaje sobie sprawę. Jeżeli nie jesteście w temacie to polecam chociażby lekturę moich dwóch ostatnich wpisów na ten temat: tu i tu.

Nowe oprogramowanie pobierzemy ze strony samfirmware.com - witryna ta zawiera ogromną (ale niekompletną) bazę oprogramowania dla wszystkich telefonów marki Samsung. Aby uzyskać do niej dostęp wystarczy się zarejestrować, a następnie zalogować i wyszukać w witrynie nasz model urządzenia.

samfirmware szukanie romu
wybór romu niebrandowanego

W moim przypadku jest to rom dla Samsunga i9100. Dlatego szukam takiego, który jest dedykowany dla Polski i pozbawiony jest brandingu operatorskiego. Następnie pobieramy to oprogramowanie na nasz komputer.

W międzyczasie musimy zaopatrzyć się w sterowniki dla naszego telefonu. Przeważnie wystarczy do tego celu zainstalowanie aplikacji Samsung Kies, która zawiera pakiet wymaganych sterowników. Zdarzają się rzadkie przypadki, że sterowniki te nie chcą działać i wymagane jest pobranie zewnętrznej paczki z driverami. Aplikację Kies pobierzecie ze strony producenta. Paczki sterowników, szybko znikają z sieci, gdyż hostowane są na czasowych serwerach, ale jak poszukacie w Google to znajdziecie.

Niezastąpiona będzie również aplikacja Odin. Jest to aplikacja serwisowa, które umożliwia zmianę oprogramowania w telefonie na dowolnie przez nas wybrane. W porównaniu z aktualizacją, którą możemy wykonać przez Kies, Odin to prawdziwy kombajn, który pozwala na wgrywanie np. niebrandowanego softu lub modyfikowanych romów. Osobiście używam wersji Odin3-v1.85, ale w sieci są już dostępne wyższe wersje. Tutaj z pomocą również przyjdzie Google.

W programie Odin dokonujemy wgrania najnowszej wersji oprogramowania od Samsunga. Aby tego dokonać musimy najpierw uruchomić telefon w trybie Download.

Uruchamiamy telefon w trybie download:
- wyłączamy telefon
- przytrzymujemy klawisz regulacji głośności w dół + home + włącznik
- telefon uruchamia się w specjalnym trybie
- klawiszem regulacji głośności w górę zatwierdzamy wybór
- telefon jest już uruchomiony w trybie download

Uruchamianie telefonu w trybie download

W tym miejscu procedura aktualizacji idzie jedną z dwóch dróg. Wszystko zależy od tego, czy posiadany przez nas rom jest jednoplikowy czy składa się z 3 plików. W zależności od tego jak producent przygotował dane oprogramowanie musimy postąpić według odpowiedniej instrukcji. Dlatego na początku rozpakowujemy paczę z romem i w zależności od tego co znajduje się w środku przechodzimy dalej.

Odin opisany interface

Rom jednoplikowy:
1. Rozpakowujemy pobrany przez nas plik z romem.
2. W Odinie w polu PDA dodajemy nasz plik romu (nazwa paczki powinna kończyć się rozszerzeniem .tar lub .tar.md5).
3. Nie zaznaczamy/wybieramy opcji re-partition, phone EFS clear, phone Bootloader Update.
4. Podłączamy telefon (który musi być w trybie Download) do komputera (kablem USB).
5. Przed rozpoczęciem wgrywania oprogramowania najlepiej jest zamknąć aplikacje Kies.
6. Następnie naciskamy Start i czekamy kilka minut, aż proces aktualizacji się zakończy.
7. Po zaktualizowaniu oprogramowania telefon się uruchomi - pierwsze uruchomienie trwa dłużej niż zwykle.
8. Koniec. W naszym telefonie jest już najnowsze oprogramowanie od Samsunga.

Dodawanie plików do Odina

Jeżeli podczas aktualizacji wystąpią problemy i proces ten się przerwie, zawiesi etc. będzie konieczne wykonanie WIPE. Należy do tego użyć skrótu: klawisz regulacji głośności w górę + home + włącznik, trzymamy te przyciski wciśnięte, aż na ekranie pojawią się żółte napisy. Z menu, które się wyświetli należy wybrać opcję: “Wipe data/factory reset” - opcja ta zresetuje wszystkie dane z urządzenia, zachowa się tylko to co jest na karcie pamięci.

Rom trzyplikowy:
1. Rozpakowujemy pobrany przez nas plik z romem.
2. W Odinie w polu PIT dodajemy plik którego nazwa kończy się na “.pit” (znajdziesz go w folderze z Odinem).
2. W Odinie w polu PDA dodajemy nasz plik romu który ma w nazwie “CODE”
2. W Odinie w polu PHONE dodajemy nasz plik romu który ma w nazwie “MODEM”
2. W Odinie w polu CSC dodajemy nasz plik romu który ma w nazwie “CSC”.
3. Zanzaczmy: Re-Partition , Auto Reboot , F.Reset Time.
4. Podłączamy telefon (który musi być w trybie Download) do komputera (kablem USB).
5. Przed rozpoczęciem wgrywania oprogramowania najlepiej jest zamknąć aplikacje Kies.
6. Następnie naciskamy Start i czekamy kilka minut, aż proces aktualizacji się zakończy.
7. Po zaktualizowaniu oprogramowania telefon się uruchomi - pierwsze uruchomienie trwa dłużej niż zwykle.
8. Koniec. W naszym telefonie jest już najnowsze oprogramowanie od Samsunga.

wgrywanie oprogramowania

Ważne: Wgrywanie romu trzyplikowego jest równoznaczne z utratą wszystkich danych zapisanych w pamięci urządzenia.

Uwaga: Aby mieć pewność że pozbyliśmy się brandingu należy sprawdzić czy mamy kod produktu "Product Code XEO". Aby tego dokonać należy wpisać *#272*numer imei telefonu# i wybrać "Product Code XEO".

REKLAMA

Wgranie oprogramowania od Samsunga, nawet takiego niebrandowanego, nie jest powodem do unieważnienia gwarancji przez autoryzowany serwis. Jednak warto pamiętać, że żaden pracownik sieci serwisowej nie będzie zadowolony z takich działań przeprowadzanych na własną rękę.

W następnym wpisie przedstawię instrukcję wgrywania romu Cyanogenmod do telefonu Samsung, na przykładzie Galaxy S II.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA