REKLAMA

Biosyntia - zwycięzca Intel Business Challenge Europe 2012

W Sopocie zakończyły się właśnie finały konkursu Intel Business Challenge Europe 2012, który jest częścią Intel Global Challenge - ogólnoświatowego projektu współtworzonego przez Intela oraz Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. W konkursie tym biorą udział młode startupy, które składają się z absolwentów wyższych uczelni, studentów i doktorantów. W konkursie daleko zaszła ekipa z Polski, jednak w końcowej fazie zabrakło im szczęścia. Wygrała drużyna z Danii, która przygotowała projekt o nazwie Biosyntia.

27.09.2012 07.55
Znamy zwycięzców Intel Business Challenge Europe 2012
REKLAMA
REKLAMA

Zgłoszenia do Intel Business Challenge Europe 2012 były przyjmowane do 7 maja na platformie HiTechPlant. Później ruszyła szeroko zakrojona weryfikacja projektów. Zapisane drużyny przeszły przez wiele eliminacji, a projekty były oceniane przez Jury. Do drugiego etapu zakwalifikowało się już tylko 100 najlepszych pomysłów. Twórcy projektów przystąpili do przygotowania piznes planów i promocyjnych materiałów wideo.

Międzynarodowe Jury wybrało 20 prac, które zakwalifikowały się do fazy finałowej. Najciekawsze z nich przedstawiłem w poprzednich wpisach, które są dostępne w dwóch wpisach (część 1, część 2). Wszystkie zakwalifikowane projekty zostały zaprezentowane na finałach Intel Business Challenge Europe w Sopocie. Do tego etapu zakwalifikował się również projekt GoFX autorstwa Polaków. Jakub Eichler i Arkadiusz Ejsak prowadzą firmę, która zajmuje się dostarczaniem nowoczesnych rozwiązań informatycznych.

Finał konkursu Intel Business Challenge Europe 2012

Drużyna Ejsak Group zaprezentowała oprogramowanie i specjalny silnik pozwalający na zaawansowaną obsługę kamer cyfrowych. Efektem ich pracy mogą być interaktywne gry multiplayer lub narzędzia pozwalające na badanie i analizę zachowań monitorowanej grupy osób. Do działania GoFX oprócz specjalnego oprogramowania wykorzystywana jest sieć komputerów  Raspberry Pi z podłączonymi kamerami Playstation Eye. Więcej na temat projektu Polaków możecie przeczytać w jednym z moich ostatnich wpisów.

Do ścisłego finału przeszło tylko 9 zespołów z których po burzliwych naradach Jury wyłoniło najlepszą trójkę, a w zasadzie to czwórkę, bo na ostatnim miejscu podium stanęły dwie drużyny. Swoje wyróżnienie przyznała również zaproszona grupa inwestorów, która oceniła projekty pod kątem ich atrakcyjności.

Oto wyniki Intel Business Challenge Europe 2012:
1. miejsce - 25000$ i Ultrabook Intela wygrała ekipa z Danii z projektem Biosyntia.
2. miejsce - 15000$ przypadło twórcom projektu Imagga z Bułgarii.
3. miejsce - po 5000$ przyznano ex aequo projektowi Black Silicon Solar ze Szwecji oraz IRSee z Danii
Wyróżnienie inwestorów otrzymał projekt SmartSwitch.

Laureaci Intel 2012

Wytypowane przez Jury drużyny wezmą udział w ostatnim szczeblu konkursu Intel Global Challenge, który odbędzie się w listopadzie 2012 na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Zwycięski projekt Biosyntia skupia się na chemicznej produkcji fabryk komórek, które pozwolą na wytwarzanie produktów chemicznych poprzez fermentację. Opatentowana technologia pozwala na zaoszczędzenie nawet 90% kosztów wytworzenia komórek. Dodatkowo duńska metoda jest znacznie bardziej przyjazna środowisku naturalnemu niż stosowane do tej pory rozwiązania.

Biosyntia
Biosyntia 2

Biosyntia może rozwijać fabryki komórek z niespotykaną dotąd szybkością i wydajnością. Dzięki wykorzystaniu technologii Ruboselect, która zapewnia bardzo wysoką przepustowość. Metoda ta jest ponad 10 tys. razy szybsza niż obecnie stosowana. Biosyntia szuka obecnie dalszego dofinansowania, które pozwoli na dalsze badania i zabezpieczenie praw autorskich.

Na poniższym wideo jeden z twórców projektu Biosyntia opowiada o zasadzie działania nowej technologii.
http://youtu.be/f9kooqzURIE

Projekty, które zajęły drugie i trzecie miejsce już omówiłem wcześniej. Chciałem Wam jednak zaprezentować materiały dotyczące Black Silicon Solar oraz ulubieńców inwestorów czyli SmartSwitch.

Projekt Black Silicon Solar poświęcony jest wytwarzaniu nowych paneli słonecznych, które charakteryzują się zwiększoną zdolnością do absorbowania światła. Dzieki wykorzystaniu nowej technologii, panele stają się bardziej skuteczne i efektywne. Wraz z wzrostem wydajności obniżono koszty produkcji. Technologia wytwarzania Black Silicon Solar znacznie zmniejszyła poziom emisję i zoptymalizowała wykorzystanie materiałów. Dzięki zastosowaniu nowych metod produkcji paneli, obniżone zostały koszty wytworzenia energii słonecznej.

Na poniższym wideo przedstawiciel Black Silicon Solar opowiada o swoim projekcie.
http://youtu.be/KDxjN0ytjko

REKLAMA

Twórcy technologii SmartSwitch stworzyli rozwiązanie pozwalające na wykorzystanie energii cieplnej drzemiącej w naszych dłoniach. Za każdym razem kiedy dotykamy jakiś przedmiotów oddajemy im odrobinę energii cieplnej. Projekt SmartSwich skupia się na sposobach pozwalających na wykorzystanie przekazywanego ciepła i zamianie go w energię elektryczną. Dzięki SmartSwich będziemy mogli zasilać proste urządzenia elektroniczne tylko dzięki temu, że weźmiemy je do ręki. Chyba nie trudno znaleźć zastosowanie dla takiej technologi, dlatego nikogo nie dziwi fakt, że projekt ten przypadł do gustu gronu inwestorów obecnemu na Intel Business Challenge Europe 2012.

Jeżeli jesteście ciekawi jak twórcy opowiadają o swoim projekcie, polecam Wam filmik z prezentacji.
http://vimeo.com/45995522

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA