REKLAMA

Świetny projekt Polaków w finale Intel Business Challenge Europe 2012!

Jestem aktualnie na finałach konkursu Intel Business Challenge Europe 2012 w Sopocie, gdzie zgłosiło się wiele młodych zespołów składających się ze studentów, absolwentów szkół wyższych oraz doktorantów. Drużyny rywalizowały między sobą i przekonywały członków Jury o atrakcyjności i innowacyjności swoich projektów. Do europejskiego finału zakwalifikowała się również reprezentacja z Polski, która zaprezentowała bardzo ciekawą i dobrze działającą już technologię rozpoznawania ruchu i gestów zwaną GoFX.

26.09.2012 09.42
Polacy w finałach Intel Business Challenge Europe 2012 - projekt GoFX wykorzystuje kamery podłączone do Raspberry Pi w celu śledzenia obiektów
REKLAMA
REKLAMA

Jakub Eichler i Arkadiusz Ejsak prowadzą firmę Ejsak Group, która zajmuje się dostarczaniem nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Chłopaki tworzą oprogramowanie i specjalny silnik pozwalający na zaawansowaną obsługę kamer cyfrowych. Efektem ich pracy mogą być interaktywne gry multiplayer lub narzędzia pozwalające na badanie i analizę zachowań monitorowanej grupy osób.

Dzięki wykorzystaniu kamer podłączonych do prostych komputerów Raspberry Pi - działających pod kontrolą systemu Linux z zainstalowanym autorskim oprogramowaniem - GoFX jest w stanie śledzić ruch i wykonywane gesty przez osoby znajdujące się w zasięgu obiektywów.

gofx4
gofx3

Jak to działa w praktyce? Wyobraźcie sobie, że siedzicie w sali kinowej, która jest pełna ludzi. Wszystkie zgromadzone w tym miejscu osoby mogą przy wykorzystaniu systemu GoFX bawić się wspólnie przy grze wyświetlonej na ekranie. Widziałem przykładowe wykorzystanie tego projektu w prostym tytule, który polegał na sterowaniu przez publiczność małym samochodzikiem. Kierowanie polegało na wykonywaniu ręką gestów w prawą lub lewą stronę. System GoFX śledził ruch wszystkich osób zgromadzonych na sali i jeżeli tylko większa część osób wykonywała gest ręką w danym kierunku, to właśnie w tę stronę skręcał samochód.

Innym sposobem na wykorzystanie systemu GoFX może być analiza zachowań klientów poruszających się w danym sklepie lub centrum handlowym. Kamery zarejestrują ruch osób poruszających się po monitorowanym lokalu i będą w stanie np. policzyć liczbę osób, które zatrzymały się przy danej witrynie lub reklamowanym produkcie. Takie dane mogą być bezcenne dla działu marketingu, który będzie chciał poznać skuteczność nowej kampanii reklamowej lub akcji promocyjnej.

gofx

GoFX pozwala również na śledzenie wybranej osoby w tłumie innych ludzi. Oprogramowanie musi zostać jednak wcześniej odpowiednio zaprogramowane. Operator aplikacji musi wprowadzić takie dane jak wzrost i kolor ubioru. Tego typu funkcja może budzić pewne wątpliwości co do ochrony prywatności monitorowanych osób, ale bez wątpienia daje duże możliwości np. służbom dbającym o bezpieczeństwo monitorowanych budynków.

Sposobów na wykorzystanie GoFX jest znacznie więcej. Na dzisiejszej gali finałowej, gdzie poznamy zwycięzców konkursu Intel Business Challenge Europe 2012, ekipa Ejsak Group przygotuje swoje kamery i stworzy system, który pozwoli publiczności na ocenienie poszczególnych projektów biorących udział w konkursie.

Dziesięć kamer będzie śledziło ruch ponad 800 osób zgromadzonych na gali. Uczestnicy będą mogli głosować i decydować o tym czy prezentowany pomysł na biznes jest ciekawy czy też nie, poprzez wykonanie gestu w lewą lub prawą stronę. Twórcy zastrzegają jednak, że ich system nie jest w stanie dokładnie policzyć głosów, a jedynie sprawnie pokazać tendencję głosującej publiczności. Innymi słowy dowiemy się czy więcej osób głosowało na tak czy na nie, ale nie poznamy dokładnego wyniku głosowania.

REKLAMA

Co ciekawe technologia GoFX działa już teraz sprawnie i była wykorzystywana między innymi przez Adidasa czy firmę Carlsberg podczas Euro 2012 w strefach kibica. Osoby odwiedzające te miejsca mogły zagrać w proste gry i zabić czas czekając w długich kolejkach po piwo.

Jakub Eichler i Arkadiusz Ejsak szukają na Intel Business Challenge Europe 2012 swojej szansy na sukces. Mimo tego, że GoFX już dzisiaj działa rewelacyjnie i robi spore wrażenie, to Ejsak Group ma problem z dotarciem do klientów i popularyzacją swojej technologii. Twórcy pracują również nad ulepszeniem swojego dzieła, poprawą działania silnika ma pozwolić na sprawniejsze radzenie sobie z dużą liczbą monitorowanych osób poprzez wykorzystanie technologii 3D.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA