REKLAMA

Przegląd najciekawszych projektów - Intel Business Challenge 2012, cz. 1

W Sopocie trwa właśnie faza finałowa konkursu Intel Business Challenge Europe 2012. Setki drużyn z całej Europy zgłosiły się do rywalizacji i na kolejnych szczeblach weryfikacji przeszli przez gęste sito selekcji. Tematyka zgłoszonych projektów była bardzo szeroka, nie zabrakło pomysłów z obszarów: biotechnoligii, nanotechnologii, oprogramowania, aplikacji mobilnych, elektroniki, robotyki, energii i jej wytwarzania. Wczoraj miałem przyjemność porozmawiania z reprezentantami zespołów, które zakwalifikowały się do finału. Dziś przedstawiamy moim zdaniem najciekawsze projekty jakie zostały zaprezentowane. Oto część pierwsza przeglądu. Druga niebawem.

26.09.2012 13.25
Przegląd najciekawszych projektów prezentowanych podczas Intel Business Challenge 2012, cz. 1
REKLAMA

Snipdocs to niemiecki startup, który skupia się na tworzeniu narzędzia pozwalającego na efektywniejsze zarządzanie materiałami znalezionymi w sieci. Za pomocą specjalnego oprogramowania mamy możliwość zbierania interesujących nas treści, zdjęć i filmów i tworzenia z nich interaktywnych i multimedialnych prezentacji oraz projektów. Snipdocs to webowa aplikacja, dzięki której tworzymy własny dokument, do którego za pomocą jednego kliknięcia przeniesiemy wybraną treść.

REKLAMA

Nad jednym dokumentem może pracować jednocześnie kilka osób, ponieważ cała zawartość projektu przechowywana jest w chmurze. Rozwiązanie to pozwoli na łatwe i szybkie przygotowanie rozbudowanych materiałów. Mogą to być dokumenty wspólnie tworzone przez grupę studentów, w których znajdą się materiały dotyczące danego zagadnienia. Twórcy projektu pracują obecnie nad rozwinięciem platformy, pozyskaniem wsparcia dużych partnerów oraz wypuszczeniem aplikacji na różne systemy operacyjne. Więcej informacji o Snipdocs znajdziecie na oficjalnej stronie projektu snipdocs.com

snipdocs
snipdocs2
snipdocs3

Radar Bar to propozycja dla wszystkich weekendowych imprezowiczów i nocnych marków, którzy nie mogą usiedzieć w domu i przemierzają ulice miast w poszukiwaniu najciekawszych pubów i klubów. Projekt ten opiera się o interaktywną platformę dostępną online i aplikacje mobilne zainstalowane na kontach użytkowników.

Na pierwszy rzut oka startup ten przypomina znany już Foursquare, ale różnic jest jednak sporo. Radar Bar to platforma skupiająca się tylko i wyłącznie na lokalach, gdzie możemy coś zjeść lub wypić. Dedykacja dla określonej gałęzi rynku pozwala deweloperom na stworzenie narzędzia, które będzie indywidualnie podchodziło do potrzeb właścicieli barów, klubów i wszelkich knajp. Za pomocą profili stworzonych w serwisie Radar Bar każdy lokal może na bieżąco informować swoich klientów o aktualnych ofertach, promocjach, czy zbliżających się imprezach. Użytkownicy mobilnej aplikacji mogą śledzić to co się dzieje w lokalnych klubach. Mają również możliwość informowania swoich znajomych o tym w jakim lokalu obecnie się znajdują. Można powiedzieć, że jest to połączenie facebookowych fanpage’y pubów z funkcjami oferowanymi przez Foursquare. Projekt ten działa już w Hiszpanii, ale twórcy pracują nad wprowadzeniem swojej platformy na kolejne rynki. Więcej informacji na temat startupu Radar Bar znajdziecie na jego oficjalnej stronie.

radar bar, 1
radar bar, 2

Imagga Ltd to firma, która tworzy technologie, usługi i narzędzia pozwalające na wyszukiwanie grafik oraz przetwarzanie i katalogowanie obrazów. Imagga pozwala na analizowanie plików graficznych i odpowiednie ich tagowanie. Dzięki zastosowanej technologii usługa ta pozwala na dokładne poznanie danej grafiki i wyszukanie podobnych plików w określonej bazie danych.

Optimov to bardzo ciekawy projekt, który pozwala lekarzowi na zdalne narzucanie planu rehabilitacyjnego swoim pacjentom. Leczona osoba jest monitorowana za pomocą kamer i czujników. W obecnej fazie narzędzie to wykorzystuje Microsoft Kinect.

Pacjent dostaje bezpośrednio do domu plan swoich ćwiczeń. Webowa aplikacja wyświetla plan treningu oraz przykładowe animacje prezentujące jak dane ćwiczenie powinno być wykonywane. Pacjent trenuje we własnym domu pod bacznym okiem kamer Kinecta, a oprogramowanie wyłapuje źle wykonane ćwiczenia i ruchy niezgodne z tym co wyznaczył rehabilitant.

optimov

Kolejnym startupem związanym z medycyną i nowymi technologiami jest oprogramowanie Dr. Drin. Na projekt ten składa się system informatyczny dedykowany szpitalom, klinikom oraz lekarzom, jak również aplikacja mobilna, z której będą korzystać pacjenci.

Lekarze mogą za pomocą systemu Dr. Drin monitorować przebieg leczenia pacjentów, zmieniać dawkowanie leków i sprawdzać, czy chora osoba postępuje według przekazanych jej zaleceń. Aplikacja mobilna jest dedykowana smartfonom z systemem iOS oraz Android, ale twórcy tego projektu pracują również nad prostymi urządzeniami, z obsługa których poradzą sobie również starsi pacjenci.

dr drin
REKLAMA

Dr. Drin pozwala w na zbieranie i analizowanie danych dotyczących postępów w leczeniu. Dzięki temu zebrane informacje mogą być przekazywane do twórców medykamentów i pozwolą w przyszłości na ich ulepszenie.

Wkrótce kolejna część przeglądu najciekawszych projektów zaprezentowanych podczas Intel Business Challenge Europe 2012

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA