REKLAMA

Ballmer się pomylił, czy ma tak niskie oczekiwania?

06.09.2012 12.51
Ballmer się pomylił, czy ma tak niskie oczekiwania?
REKLAMA
REKLAMA

Gościem specjalnym na wczorajszej konferencji Nokii był szef Microsoftu Steve Ballmer. Oprócz PRowej wymiany uprzejmości ze swoim byłym podwładnym w Microsofcie, a dzisiaj szefem Nokii, Stephen Elopem, rzucił bardzo ciekawą prognozą. W ciągu roku – według Ballmera – ma zostać wyprodukowanych i sprzedanych 400 mln urządzeń z Windows 8 i Windows Phone 8. Spróbujmy rozebrać to na czynniki pierwsze.

Mówiąc 400 mln Ballmer miał na myśli zarówno komputery PC z Windowsem 8, jak i tablety, slate’y (czyli te hybrydy PC/tablet) oraz smartfony z Windows Phone 8. Według danych Gartnera, w 2011 r. sprzedało się 353,2 mln sztuk komputerów PC na całym świecie. Dynamika wzrostu rynku PC od kilku lat oscyluje wokół 1 – 3%. Załóżmy więc, że w 2013 r. rynek wzrośnie o 2%, więc w ciągu roku powinno się sprzedać ok 360 mln komputerów PC. Apple sprzedaje ok 16 mln Maków rocznie, więc rynek Windowsa można szacować na mniej więcej 340 mln (odejmując kilka milionów na pomniejsze systemy operacyjne).

Rynek tabletów to aktualnie ok 25 mln sztuk kwartalnie, czyli 100 mln rocznie (policzyłem to na podstawie danych IDC, który 17 mln sprzedanych iPadów w ostatnim kwartale przydzielił 68% udział rynkowy). Jest oczywiste, że Apple nie zdoła utrzymać tak wysokiego udziału w rynku, chociażby ze względu na fakt, że nagle na rynku tabletów zjawili się dosłownie wszyscy. Rynek ten na pewno zdecydowanie wzrośnie. Wg Canalys, aktualna dynamika rynku tabletów to 75%. Można więc założyć, że w 2013 r. sprzeda się przynajmniej 175 mln tabletów. Na ile z nich może liczyć Microsoft pod kątem Windowsa 8? 25% byłoby bardzo ostrożną prognozą zważywszy na zmasowaną ofensywę tabletów na bazie sytemu Microsoftu. Jeśli byłoby właśnie tyle, to mielibyśmy 43,75 mln sztuk tabletów z Windowsem 8 w 2013 r.

Według różnych estymacji, w 2011 r. sprzedało się 491 mln smartfonów. Na rynku – jak wiadomo – dominują dziś urządzenia działające pod kontrolą dwóch systemów operacyjnych: Android i iOS. W roku rozliczeniowym 2011 Apple sprzedał 72,29 mln iPhone’ów, a całkowita baza urządzeń z iOS (iPhone’y, iPady, iPody touch) przekroczyła 365 mln. Z kolei wczoraj Eric Schmidt z Google’a podał, że dotychczas aktywowano 480 mln urządzeń z Androidem. Na ile może liczyć Microsoft w 2013 r.?

W ciągu niecałego roku Nokia sprzedała 7 mln sztuk smartfonów marki Lumia. Załóżmy optymistycznie, że pozostali producenci smartfonów z Windows Phone (Samsung, HTC) sprzedali 3 mln. Łącznie 10 z ok 490 mln rynku. Niewiele, ale to oznacza, że potencjał do wzrostów jest wielki, szczególnie że po pierwsze nic nie wskazuje na to, aby rynek smartfonów miał rosnąć nagle wolniej niż dotychczas, a po drugie w końcu szykuje się zmasowana ofensywa sprzedażowa smartfonów z Windows Phone, i to nie tylko Nokii, ale także Samsunga i HTC. Wydaje się, że oczekiwania łącznej sprzedaży Windows Phone na poziomie 50 mln rocznie byłyby obarczone dużą rezerwą.

Mamy więc 340 mln komputerów PC, 43,75 mln tabletów oraz 50 mln smartfonów. Łącznie 433,75 mln urządzeń, czyli znacznie więcej niż 400 mln rzucone wczoraj przez Ballmera. Powtórzmy raz jeszcze: powyższe szacunki dotyczące sprzedaży tabletów oraz smartfonów z Windowsem raczej nie należą do hurraoptymistycznych.

Jak więc jest? Ballmer się pomylił, czy po prostu w którąś kategorię nie wierzy? A jeśli nie wierzy, to w którą? 🙂

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA