REKLAMA

Nokia Lumia 920 i 820 pełne nowych technologii od Nokii i Microsoftu!

05.09.2012 14.53
Nokia Lumia 920 pełna nowych technologii od Nokii
REKLAMA
REKLAMA

Na Nokia World Nokia prezentuje swoje kluczowe na najbliższe miesiące smartfony. Widać, że Finowie stawiają na to, co w ostatnich miesiącach wzbudzało największe emocje – zdjęcia, jakość oraz – i to trzeba przyznać – oryginalny i charakterystyczny wygląd swoich nowych smartfonów. Poza tym PureView – technologia, która wywołała niemałe poruszenie w świecie smartfonowych aparatów, ląduje teraz w nowych Nokiach Lumiach, wraz z całą gamą dodatkowych, unikatowych funkcji od Nokii.

Nokia mocno stawia na odróżnienie się od konkurentów. Nie może zrobić tego personalizując system, jak to robią producenci smartfonów z Androidem, dodaje więc użyteczne funkcje i dodatki. Oprócz Nokia Drive, czyli nawigacji działającej również offline, Nokia stawia na poszerzoną rzeczywistość w połączeniu z Transport, czyli aplikacjami ułatwiającymi poruszanie się po mieście. Czyli mówiąc krótko – szukasz sklepu? Znajdź na mapie, unieś smartfon, a Nokia Lens wyświetli jego lokalizację nałożoną na widok rzeczywisty. Ciekawe, jednak pewnie w Polsce nie doczekamy się tego zbyt prędko, skoro Transport u nas wciąż nie działa?

Nokia PureMotion HD+ to za to nowa technologia wyświetlacza. “Jeszcze lepszy ClearBlack” ma cechować się szybkim odświeżaniem, przejrzystością, wysoką rozdzielczością, a ekran ma dostosowywać nie tylko jasność na podstawie warunków zewnętrznych, ale też na przykład nasycenie kolorów.

Jednak technologie technologiami, to nowe urządzenia są najbardziej emocjonujące. Nokia Lumia 920 to smartfon z ekranem 4,5 cala, wyświetlaczem PureMotion+, procesorem Snapdragon 4, baterią 2000 mAh oraz bezprzewodowym ładowaniem! “Poduszka Fatboy” ma pozwolić na ładowanie bez podłączania kabli, wystarczy położyć na niej urządzenie.

Co ważniejsze Lumia 920 działa pod kontrolą Windowsa 8, który jest mocno konfigurowalny. Użytkownicy będą mieli większe możliwości dopasowania ekranu głównego do swoich preferencji – zmieniać wielkość kafelków, przypinać kontakty czy najważniejsze funkcje. Część aplikacji, systemowych lub takich, których twórcy na to się zdecydowali, będzie mogła wyświetlać różne treści w zależności od wielkości kafelka, np. w wersji małej same nazwy tekstowe, a w wersji największej zdjęcia lub większą ilość informacji.

W końcu na Windows Phone będzie można wykonywać screenshoty. W końcu, bo chociaż nie wydaje się to specjalnie ważne, to łatwe wykonywanie screenshotów jest kluczowe do rozpowszeniania się systemu. W końcu użytkownicy będą mogli chwalić się aplikacjami, swoim ekranem startowym… To taka mała oznaka, że system “dorósł” i traktowany jest poważnie.

Aplikacja aparatu także doczekała się sporego odświeżenia. Znika pasek powiększenia – teraz przybliżać obraz będziemy za pomocą multitoucha, za to pojawiają się Lenses. Trzeci deweloperzy będą mieli dostęp do Lenses i tworzyć własne projekty czy aplikacje do aparatu, dostępne z poziomu właśnie samego aparatu.

Aparat zapisze dane, jaka aplikacja została użyta do wykonania zdjęcia, tak, by potem z galerii można było otworzyć zdjęcie w oryginalnej aplikacji. To całkiem ciekawe dopuszczenie trzecich aplikacji do funkcji systemu i trzymanie ich pod kontrolą.

To system, który wprawdzie jest sercem, jednak dostęp do niego będą mieli też inni producenci. Nokia stawia na odróżnienie się wyglądem. Lumia 920 wraca do idei z Lumii 800 i N9, czyli lekko wypukłego ekranu. Poza tym dostępna będzie w wielu żywych, mocnych i nieścieralnych kolorach – żółtym, czerwonym czy szarym.

Ekran Lumii 920 będzie miał rozdzielczość WXGA, czyli 1280×800 pikseli, i przez samą Nokię określony jest jako “najjaśniejszy ekran HD dotychczasz”. Co ciekawe będzie można używać go w rękawiczkach. Mała, ale jakże przydatna rzecz – kto na mrozie odblokowywał swój ekran nosem, ten wie, o czym mowa;)

Bezprzewodowe ładowanie też zapowiada się bardzo ciekawie. Wystarczy położyć smartfon na specjalnej podstawce podłączonej do prądu, a bateria się ładuje. JBL Powerup to za to zaprojektowany specjalnie dla Nokii głośnik z NFC i wewnętrzną ładowarką – przyłóż smartfon, głośnik zacznie odtwarzać muzykę, a bateria będzie się ładować. Chociaż na prezentacji z tym przełączeniem muzyki był mały problem i zadziałało to dopiero po kilkukrotnych próbach… Ciekawe, czy podobnie jest ze słuchawkami z NFC od JBL.

City Lens to aplikacja stricte rozszerzonej rzeczywistości z punktami POI. Nokia przygotowała też hub specjalnie dla… Angry Birds. Poza tym stworzyła też dwie soczewki specjalnie dla aparatu – Smart Shoot wytnie ze zdjęcia postacie ludzkie, a Cinemagraph… przekształci zdjęcie w animownego GIFa już z poziomu aparatu. Całkiem zabawne.

Nokia chwali się też aparatem. Dłużej otwarta migawka, lepsze łapanie światła i o 50% lepsza stabilizacja obrazu mają być kluczowe przy wykonywaniu zdjęć i wideo.

Nokia Lumia 820 to tańsza wersja 920. Wyświetacz 4,3 cala ClearBlack, NFC, aplikacje Nokii, wymienne obudowy, slot na karty microSD, bezprzewodowe ładowanie… 820 nie różni się sprzętowo zbytnio od starszej siostry. Posiada ten sam procesor Snapdragon S4 dual-core 1,5 GHz, aparat 8 megapikseli (Lumia 920 8,7 megapikseli) z tymi samymi technologiami,  a na pierwszy rzut oka oprócz wyglądu i mniejszego wyświetlacza widać, że bateria też będzie sporo słabsza.

 

Specyfikacja Lumii 920:

Specyfikacja Lumii 820:

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA