Tech

TVP na Euro z nową interaktywną technologią oraz VOD TVP Sport w Netia Player

Od Euro dzielą nas praktycznie godziny. Wszystko dopinane jest właśnie na ostatni guzik przed startem – autostrada A2 do stolicy będzie przejezdna, nowe nadajniki pierwszego multipleksu DVB-T zgodnie z planem również zostały uruchomione. TVP 1 oraz TVP 2 w wysokiej rozdzielczości też już cieszą widzów. To jednak nie koniec zbrojeń Telewizji Polskiej. Podczas Euro na ekranach wybranych telewizorów widzowie powinni otrzymać zupełnie nową technologię telewizji hybrydowej. Niespodziankę dla kibiców przygotowuje także Netia razem z TVP.

O HbbTV pisaliśmy już kilka razy, obecnie wciąż trwają testy tej usługi. Na Euro widzowie powinni dostać pierwsze praktyczne rozwiązanie tej technologii. Hybrydowa telewizja pozwala na zwiększenie interaktywności – są to specjalnie przygotowane aplikacje dostarczane do telewizora przez internet po otrzymaniu odpowiedniego sygnału z kanału telewizyjnego.

Niestety nie wiemy, w jaki sposób Telewizja Polska zdecyduje się zaimplementować HbbTV podczas Euro. Mogą to być dodatkowe informacje o drużynach, pasek informacyjny, czy aplikacja VOD z materiałami wideo z treningów, konferencji prasowych i skrótów meczy. Dowiedzą się tego osoby oglądające mecze na telewizorach lub dekoderach wspierających HbbTV w Polsce. Takich urządzeń nie jest wiele. Nie wiadomo też, czy HbbTV dostępne będzie jedynie przez DVB-T, czy może również u nadawców satelitarnych. Szykuje się jednak całkiem nowe rozwiązanie technologiczne z obiecującą przyszłością.

Od 11 czerwca posiadacze Netia Player  uzyskają dostęp do serwisu VOD TVP Sport. To świetna informacja, szczególnie ze względu na Euro 2012, które w następnym tygodniu będzie już trwało oraz przed zbliżającą się wielkimi krokami Olimpiadę w Londynie. TVP słynie ze swoich relacji sportowych z największych imprez, a podczas Euro jako główny operator powinna się znacząco wykazać nie tylko tradycyjnymi transmisjami z meczów, ale także relacjonując wszystko to, co dzieje się za kulisami i wokół meczy.

VOD TVP Sport pojawi się na początek w Netii. Do tej pory TVP nie oferowała tego typu aplikacji na żadnej platformie Smart TV. Natomiast abonenci Netii nie interesujący się sportem mogą już po cichu liczyć, że wkrótce do oferty dołączą kolejne aplikacje pozwalające oglądać produkcje realizowane przez Telewizję Polską.

Euro 2012 to olbrzymi test dla wielu instytucji w Polsce, w tym także dla telewizji. TVP radzi sobie całkiem nieźle podczas transmisji z imprez poza granicami naszego kraju. Teraz czas na sprawdzian w Polsce. Oby udało się oddać klimat panujący na tych naszych naprawdę udanych stadionach.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst