Tech

Telewizje gotowe na Euro 2012 - Polska jednym z liderów HD

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Euro i to kanały TVP będą jednymi z najchętniej oglądanych ze względu na sportowe transmisje. TVP 1 HD rozpoczęło nadawanie po godzinie 17 w dniu 31 maja 2012, dzień później start miał drugi kanał telewizji polskiej w wersji wysokiej rozdzielczości. Czerwiec rozpoczął się od zmian w wielu platformach telewizyjnych w większości bardzo pozytywnych.

Przede wszystkim wszystkie platformy satelitarne oraz większość telewizji kablowych do swojej oferty dodało TVP 1 oraz TVP 2 w wersji HD. Dla przypomnienia – oba kanały dostępne są także w cyfrowej telewizji naziemnej zupełnie za darmo. TVP 1 HD w pierwszym multipleksie, do którego ma dostęp ponad 90% populacji Polski; TVP 2 HD z trzeciego multipleksu, który dociera jedynie do 45% mieszkańców kraju.

TVP 1 oraz TVP 2 w wysokiej rozdzielczości to także znaczące nowości w Telewizji Osobistej od Netii. Oba kanały zostaną dołączone do pakietu wygodnego jeszcze przed startem Euro. W tym samym pakiecie dostępny jest też już od 1 czerwca kanał TTV. Abonenci pakietu idealnego uzyskali dostęp do Polsat News i Polsat Film, natomiast w pakiecie prestiżowym Netia oferuje od początku miesiąca także Polsat Sport HD. Co ważne, Netia Player posiada także tuner cyfrowej telewizji naziemnej, więc dostęp do TTV, TVP 1 HD oraz TVP 2 HD abonenci Netii posiadają także wtedy, gdy nie zdecydują się na zakup standardowych pakietów telewizyjnych, a są w zasięgu cyfrowej telewizji naziemnej.

Dodany do oferty Netii kanał Polsat Sport Extra HD to także nowy kanał produkcji Grupy Polsat. Znajdzie się tam do pięciu spotkań piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasa oraz obszerne relacje z wyścigów formyły 1;; nie zabraknie też siatkówki, tenisa czy boksu. Kanał ten dołączył do Cyfrowego Polsatu.

Cyfrowy Polsat wraz z siecią komórkową Plus prowadzić też będą dystrybucję telewizji mobilnej, w której znajdą się kanały Comedy Central, Kino Polska, Nickelodeon, Polsat: Film, News, Sport, Sport Extra oraz TVP Seriale, a także kanały o obniżonej rozdzielczości przystosowanej stricte do urządzeń mobilnych: Polsat, Polsat Sport News, TV4, TV6. TV Mobilna to oferta poszerzająca przede wszystkim cyfrowa telewizje naziemną, choć oficjalnie dedykowana jest urządzeniom mobilnym.

Niewielkie zmiany wprowadził także Cyfrowy Polsat w swojej ofercie satelitarnej. Poza Polsat Sport Extra HD oraz kanałami HD TVP do oferty dołączono zupełnie nowy kanał SPI Fightbox oraz dodano do oferty pozostałe kanały z paczki Filmbox. Natomiast VP Seriale i Kino Polska trafiły do niższego pakietu abonamentowego – Familijnego.

Ofertę programową poszerzyła także telewizja n dodając do swojej oferty dwa kanały w wysokiej rozdzielczości. Długo oczekiwany przez abonentów History HD oraz Wojna i Pokój HD/Sundance Channel HD. Oczywiście jak to już się stało w ostatnim czasie tradycją tej platformy – nie mogło obyć się bez kontrowersji. Przede wszystkim zdecydowano się na współdzielenie czasu antenowego kanałów. Widzowie mogą oglądać rosyjskie i radzieckie kino od 6 do 18, natomiast później mogą oglądać kanał znany z niezależnych i światowych produkcji. Na razie nie zostały potwierdzone informacje o kanale History HD. Obecnie kanał jest dostępny za darmo dla wszystkich abonentów, ma to jednak ulec zmianie i każdy zainteresowany oglądaniem tego jednego z najlepszych kanałów dokumentalnych na świecie będzie musiał dopłacać 1,99 zł za dostęp tylko do tego kanału niezależnie od abonamentu. To kolejna taka dodatkowa opłata po wprowadzeniu płatności za nVODnet, choć to dostęp tylko do oferty tvn player oraz dziecięcego baby tv.

Początek czerwca to także dołączenie Orange sport i AXN Spind do oferty UPC. Ten kablowy operator także wreszcie uzupełnił opcje Canal+HD o kanały Canal+Gol HD oraz Canal+ Weekend HD.

Widzowie nie uświadczą już także eksperymentalnego kanału Polskiego Radia Czwórka na wizji – z końcem maja zniknął z oferty telewizji. Teraz wideo z czwartego programu Polskiego Radia dostępne jest tylko w internecie.

To spore zmiany, a najistotniejszą z nich jest oczywiście start dwóch ogólnopolskich kanałów w wysokiej rozdzielczości. Tym samym wszystkie najpopularniejsze w Polsce kanały: TVP 1, TVP 2, Polsat, TVN, TVN 7 nadają już w wysokiej rozdzielczości. Pierwsze stacje telewizyjne uruchomione w HD wystartowały w Polsce w 2006 roku. Po sześciu latach jesteśmy jednym z liderów jeśli chodzi o liczbę kanałów w wysokiej rozdzielczości.

Szkoda, że nie przekłada się to na ich jakość.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst