REKLAMA

Jeszcze plazma nie zginęła! Panasonic prezentuje gigantyczny ekran 8K

27.04.2012 17.14
Jeszcze plazma nie zginęła! Panasonic prezentuje gigantyczny ekran 8K
REKLAMA
REKLAMA

Wielu fanów technologii ekranów plazmowych ma za złe, że spisuje się te telewizory na rychłą śmierć. W końcu w określonych warunkach to właśnie plazmy dają referencyjny obraz – czerń czarniejszą od smoły, biel bielszą od anielskich szat, obraz ostry jak brzytwa i najbardziej naturalne kolory. Trudno się z tymi określeniami często nie zgodzić, gdyż rzeczywiście w obecnie masowo produkowanych ekranach to plazmy nocą powalają jakością obrazu. Mimo to technologa ta nie sprzedaje się tak dobrze jak telewizory LCD – wolumen sprzedaży jest naprawdę niski i tylko Samsung i Panasonic wciąż starają się marketingowo wspierać te ekrany. To właśnie japoński gigant zapowiedział właśnie telewizor plazmowy przyszłości.

Panasonic pokazywał, a nawet wprowadzał do sprzedaży ekrany, które mają ponad 100 cali. Taka wielkość robi wrażenie, jednak to rozwiązania głównie ‚popisowe’. Podobnie jak w branży odzieżowej projektanci chwalą się swoimi pomysłami, w branży motoryzacyjnej co roku prezentowane są futurystyczne auta konceptowe, tak w sprzęcie RTV producenci prężą się, by zaprezentować najnowsze nowinki na targach, choćby był to tylko jeden ekran.

Największym osiągnięciem Panasonica do tej pory był 152-calowy ekran plazmowy o rozdzielczości 4K. Teraz firma idzie o krok dalej. Przy wsparciu japońskiego koncernu medialnego NHK odpowiedzialnego za przyszły format telewizyjny UHDTV, czy inaczej Super Hi-Vision, stworzył 145-calową plazmę. Plazmę, która może poszczycić się wyświetlaniem rozdzielczości 8K, czyli 7680 na 4320 pikseli, co daje 16 razy więcej pikseli niż 1920×1080 oraz 4 razy więcej niż 4K, które powoli wchodzi się na salony.

Co ważne, ekran Panasonica będzie o 60 cali większy od największego ekranu LCD z rozdzielczością 8K. Notabene 85-calowy ekran Sharpa powstał również we współpracy z japońskim nadawcą telewizyjnym NHK. Ekran ten robił na nas olbrzymie wrażenie na targach w Berlinie oraz Las Vegas. 

Jeszcze przez jakiś czas ekran Panasonica będzie wielką zagadką – pierwsza oficjalna prezentacja tego telewizora odbędzie się za miesiąc podczas OPEN HOUSE 2012 organizowanym przez laboratorium NHK. Miejmy nadzieje, że ekran jesienią dotrze do Europy na targi IFA. To byłaby prawdziwa gratka dla miłośników technologicznych nowinek.

Wszystko wskazuje na to, że Panasonic nie powiedział jeszcze „żegnaj” plazmom. Powstają nowe produkty pokazowe bazujące na tej technologii, choć niewątpliwie jeszcze bardziej zachwycałby zapewne równie duży ekran OLED o takiej rozdzielczości, ale na to przyjdzie zapewne jeszcze czas.

Tymczasem my wciąż się borykamy się z słabą jakością kanałów nadawanych w HD i innymi wadami elektroniki konsumenckiej. Ech.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA