Tech

Gazeta.pl zmienia swój wygląd wzorując się na NaTemat.pl

153 interakcji
dołącz do dyskusji

Po premierze serwisu Tomasza Lisa NaTemat.pl większość komentujących żaliło się na jego layout. Z jednej strony, że chaotyczny i mało czytelny, a z drugiej, że zbyt duże zdjęcia i za duże ramki z zajawkami tekstów. Generalnie ponoć konkurenci odetchnęli z ulgą, bo uznali, że nie mają się czego obawiać. A tymczasem w kilka dni po premierze NaTemat.pl co widzę…? Gazeta.pl wyraźnie zmienia swój wygląd w kierunku tego, co zaoferował portal Lisa. 

Nie trzeba być wytrawnym znawcą biznesu internetowego żeby zauważyć, że serwis NaTemat.pl bardziej celuje w grupę czytelników Gazeta.pl aniżeli Onetu, czy Interii. Tak jak Gazeta.pl, która poniekąd wciąż ma nieco charakter gazetowy (tak, wiem, że jest wyborcza.pl, ale mimo to, wciąż zarówno czuć tutaj ducha „Gazety Wyborczej”, jak również sporo jest tu publikowanych treści prasowych), tak NaTemat.pl jest dla mnie wyraźną próbą zrobienia nowoczesnej „gazety w internecie”. Sporo tu polityki, lifestyle’u oraz sportu, na dodatek w nieco dłuższej niż krótka newsowa forma, co jednoznacznie pozycjonuje serwis Lisa bliżej Gazeta.pl. I Gazeta.pl w delikatny sposób próbuje uszczknąć dla siebie kilka nowości z wyglądu NaTemat.pl.

Gazeta.pl - top strony głównej

 

NaTemat.pl - top strony głównej

Gazeta.pl hołduje innej drodze rozwoju strony głównej swojego portalu od reszty konkurentów. Onet, Interia, czy WP stawiają na duże, głośne zmiany, które ogłaszane są oficjalnymi informacjami prasowymi. Gazeta.pl raczej wprowadza mniejsze, ale częstsze zmiany w layoucie. Te ostatnie trudno nie odnieść do tego, co pokazał NaTemat.pl.

NaTemat.pl wprowadził format trzech ramek ze zdjęciami z tytułami nad nimi. Co widzimy teraz na głównej Gazeta.pl? Trzy nowe ramki ze zdjęciami i tytułami poniżej głównego tematu, który… też bardziej przypomina główny temat w NaTemat.pl. Poprzednio te trzy teksty obok głównego umieszczone były z jego prawej strony tematu. Teraz są poniżej i wyglądają niemal identycznie jak w konkurencyjnym serwisie.

NaTemat.pl - ramki z teksami
Gazeta.pl - ramki z tekstami

Ale to nie koniec… Jeden z ostatnich formatów na stronie głównej Gazeta.pl „Styl Życia” również zyskał nową wersję graficzną. Teraz zdjęcie rozłożone jest na całej szerokości dostępnej kolumny. Wcześniej takich formatów na Gazeta.pl nie było. Podobnie jak w NaTemat.pl poniżej zdjęcia głównego ponownie pojawiają się ramki ze zdjęciami i tytułami obok nich.

NaTemat.pl - Styl
Gazeta.pl - Styl

W zasadzie to nic zdrożnego. To wręcz dobrze świadczy o zarządcach Gazeta.pl, że potrafią szybko reagować na to, co pokazuje konkurencja, chociażby tak nowa i niewielka jak NaTemat.pl. Warto to jednak odnotowywać, bo słyszałem już opinie, że wygląd NaTemat.pl jest na tyle dyskwalifikujący, że za chwilę serwis będzie się musiał zawijać.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst