1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Chrome to Mobile - nadchodzi symboliczna integracja desktopowej i mobilnej wersji przeglądarki Google

Chrome to Mobile – nadchodzi symboliczna integracja desktopowej i mobilnej wersji przeglądarki Google

Niesamowity Francois Beaufort znowu puścił na Google+ info na temat nadchodzących nowości w ekosystemie Chrome, które rozpalają wyobraźnię. Poprzednio informował o planowanych zmianach w Chrome OS, dzięki którym system Google’a powinien stać się nieco bardziej popularny niż dotychczas; teraz donosi o kolejnej ciekawej nowości, której zadaniem będzie jeszcze większa integracja obu wersji przeglądarek Chrome: desktopowej oraz mobilnej. Chodzi o usługę „Chrome to Mobile”, która w niedalekiej przyszłości ma być domyślnie instalowana w desktopowej przeglądarce Chrome.

Ktoś pamięta rozszerzenie Chrome to Phone? Pojawiło się bardzo dawno temu, bo w sierpniu 2010 r. i mimo że niosło ze sobą całkiem przyjemną funkcjonalność, to jednak z biegiem czasu świat jakby nieco o niej zapomniał. Może to dlatego, że wtedy nie było jeszcze ani Chrome OS, ani mobilnej wersji przeglądarki Chrome, więc zastosowanie rozszerzenia było raczej mało uzasadnione.

Dzięki tej sprytnej usłudze można było nie tylko wysyłać mapy oraz strony internetowe z desktopowej przeglądarki Chrome na mobilną przeglądarkę w Androidzie, ale także mapę z nawigacją do wybranego miejsca oraz numer telefonu, dzięki czemu od razu nawiązywane było połączenie. Można też było zapisać stronę internetową do odczytu offline.

Do czego mogło się do przydawać? Prawdopodobny scenariusz kontekstu użycia usługi nakreśliłem w sierpniu 2010 r.:

jadąc w pociągu pracujemy na netbooku z Chrome OS, pod koniec podróży „rzucamy” na nasz smartfon stan aktualnej pracy po to, aby zaraz po wyjściu z pociągu można było wrócić do tego samego miejsca lub od razu cieszyć się nawigacją do docelowego miejsca naszej podróży

Dziś, dzięki Beaufortowi, wiemy, że wkrótce rozszerzenie o zmienionej nazwie na „Chrome to Mobile” zadebiutuje jako domyślna funkcjonalność przeglądarki Chrome. I choć zakres funkcjonalności usługi raczej się nie zmieni, to jednak jej pojawienie się jako „default” jest symbolicznie znaczące. Oto bowiem w końcu będziemy mieli realne, namacalne połączenie pomiędzy Chrome’em na komputerze, a Chrome’em na Androidzie.

Mobilna wersja Chrome na Androidzie 4.0

Po aktualizacji Androida do wersji 4.0 w moim Samsungu Galaxy SII, dostałem w końcu możliwość instalacji wersji beta mobilnej przeglądarki Chrome i… jestem nią zafascynowany. Chociaż nie jest bezbłędna, to jednak pomysł na zarządzanie kartami, pełna integracja z danymi z kontem Google oraz historią wyszukiwania Chrome na desktopie oraz szybkość czyni tę przeglądarkę wręcz prawie idealną. Dzięki nadchodzącej usłudze Chrome to Mobile, zapewne szykowaną na stabilną wersję mobilnego Chrome’a, będzie jeszcze lepiej.