1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Będzie serwis muzyczny od ipla!

Rzeczpospolita opublikowała bardzo interesujący wywiad z Dominikiem Libickim, prezesem Cyfrowego Polsatu. Poruszane są w nim praktycznie wszystkie tematy działalności firmy – od aspektów biznesowych, po szczegóły dotyczące branży telewizyjnej, internetowej oraz telekomunikacyjnej. Poza zgrabnymi zagraniami PRowymi odnośnie Euro 2012 i braku planowania podwyżek, odnaleźć można w nim również bardzo ciekawe informacje o planowanych nowościach wewnątrz grupy Cyfrowy Polsat oraz ciekawe wypowiedzi odnośnie konsolidacji rynku.

To, na co szczególnie zwróciłem uwagę, to dwa krótkie pytania o prawa do pokazywania goli z Euro 2012. Cyfrowy Polsat nie nabył do tej pory takich praw. Pan Libicki w wywiadzie podkreśla, że na wydarzeniu, które trwa miesiąc nie można zbudować długofalowego biznesu. Nie pamięta wół, jak cielęciem był – można zakrzyknąć. Przecież poza niską cenową barierę wejścia, swego czasu Cyfrowy Polsat opierał swój biznes na wyłącznych prawach do Mundialu w 2002 roku w Korei i Japonii oraz kolejnych imprezach sportowych, np. Mistrzostwach Świata w 2006 roku w Niemczech oraz Euro 2008. Brak dostępu do wszystkich transmisji z Euro 2012 w kanałach ogólnodostępnych, w dodatku w wysokiej rozdzielczości, musi być więc bolący dla Cyfrowego Polsatu, zwłaszcza że popularność tej imprezy również w telewizji będzie naprawdę olbrzymia.

Drugą interesującą informacją z wywiadu są plany stworzenie serwisu z muzyką na bazie serwisu VOD Ipla. Jedyny szczegół jaki zdradził Dominik Libicki to prawdopodobny start usługi jeszcze w drugim kwartale tego roku. Niestety nie wiemy czy serwis będzie oferował pliki mp3, streaming muzyki, czy też po prostu radia internetowe lub wyłącznie teledyski. To właśnie od formy tego serwisu może zależeć jego atrakcyjność, choć osobiście nie wierzę by Cyfrowy Polsat wraz z ipla mógł stworzyć czytelny serwis z bogatą biblioteką. ipla w wersji na urządzenia mobilne jest brzydka i w zupełności nie pasująca do współczesnych standardów. Nie zmienia to jednak faktu, że serwis z muzyką jest w Polsce potrzebny. Warto pamiętać, że Solorz-Żak ma już jeden serwis muzyczny – jest w końcu właścicielem Polkomtela, czyli sieci Plus, która od dłuższego czasu rozwija Muzodajnie.

W wywiadzie dla Rzeczpospolitej Dominik Libicki wyraził także chęć stworzenia wspólnego serwisu VOD dla treści Polsatu,TVN oraz TVP. To oczywiście byłoby niezwykle wygodne dla użytkowników oraz korzystne dla reklamodawców, jednak z perspektywy ograniczenia konkurencji oraz ponownie wyglądu i funkcjonalności aplikacji ipla, serwis ten jest raczej wątpliwy. TVN stworzył w ciągu roku bardzo atrakcyjny produkt jakim jest tvn player. Jeśli chodzi o obsługę na wszystkich urządzeniach, jest on po prostu lepszy. Koniec z rozproszeniem treści miałby sens w momencie gdyby taką ofertę zaproponował gracz zupełnie nie powiązany z dzisiejszymi dostawcami. Komu nie marzy się Hulu z serialami zarówno polskimi, jak i tymi zagranicznymi?

Mówiąc o konkurencji, szef Cyfrowego Polsatu nie wykluczył przyszłej konsolidacji kapitałowej pomiędzy TVN przejętym przez Cyfrę+ oraz grupą TP SA, kontrolowaną również przez Francuzów. To bardzo ciekawa wizja, choć na taki rozwój sytuacji jeszcze poczekamy przynajmniej kilkanaście miesięcy. Najpierw wszyscy muszą wyrazić zgodę na konsolidację TVN z Cyfrą+. Dominik Libicki zwrócił uwagę, że warto przyglądać się poczynaniom T-Mobile, Play oraz Netii. Fakt – to znaczący gracze, którzy dziś nie posiadają znaczącego mariażu usług telekomunikacyjnych z telewizyjnymi. Myślę, że faktycznie firmy te będą próbowały zaistnieć w tym coraz to bardziej połączonym segmencie. Dziś Cyfrowy Polsat jest skonsolidowany kapitałowo z Polkomtelem, a TVN wymienia treści i usługi z TP SA, która wkrótce będzie posiadała na rynku jedną markę Orange.

Zainteresowanych całą rozmową, w której znajdziemy także informacje o LTE, czy telewizji mobilnych odsyłam do tego ciekawego wywiadu na łamach Rzeczpospolitej. Wydaje się, że najbardziej interesująco zapowiada się serwis muzyczny Cyfrowego Polsatu. Tylko pytanie – jak on będzie wyglądał?