REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

ipla w pełni pod kontrolą Cyfrowego Polsatu

12.03.2012
13:03
REKLAMA
REKLAMA

Wiosenne porządki u Solorza-Żaka – tak można nazwać informację, którą żyją dziś wszystkie portale biznesowe. Giełdowa spółka Cyfrowy Polsat zarządzająca cyfrową platformą satelitarną, a także od jesieni 2010 roku Telewizją Polsat, kupuje za 150 milionów złotych serwis VOD ipla. Każdy kto korzystał z ipla doskonale wie, że serwis ten poza filmami oferuje od samego początku dostęp do szerokiej gamy programów produkowanych przez i dla Cyfrowego Polsatu. Nic dziwnego skoro ipla i tak należała do Solorza.

Teraz jednak Zygmunt Solorz-Żak uporządkował swoje portfolio skupiając usługi telewizyjne w jednej spółce. W dodatku Cyfrowy Polsat prezentuje zaskakująco dobre wyniki finansowe i zbroi się do walki z połączonymi platformami Cyfry+ oraz telewizji n. Choć ma nad nimi przewagę w postaci większej liczby abonentów, to pozostałe platformy generują znacznie większe przychody na jednego abonenta.

W komunikacie dla inwestorów, Cyfrowy Polsat poinformował o zyskach za czwarty kwartał minionego roku wynoszących 76 milionów złotych. To znaczący wzrost rok do roku – ostatni kwartał 2010 przyniósł spółce jedynie 34 mln zł. Wzrosła także liczba abonentów telewizji cyfrowej do 3,5551 miliona. To niewielki wzrost o 115 tysięcy w ujęciu rocznym. Cyfrowy Polsat ma więc blisko milion abonentów więcej niż Cyfra+ i n łącznie. Duże znaczenie ma tu jednak średni przychód na pojedynczego abonenta. W Cyfrowym Polsacie wskaźnik ten wzrósł do 38,2 złotego/miesięcznie – średnio abonenci Cyfry+ płacą co miesiąc ponad 60 złotych, podobnie jak posiadacze telewizji n.

Dla strategii Cyfrowego Polsatu ipla ma spore znaczenie. Serwis VOD jest dostępny w większości Smart TV dostępnych na naszym rynku, także na wszystkich liczących się platformach mobilnych, korzystać z niego można także na komputerach oraz od ubiegłego tygodnia na wybranych dekoderach Cyfrowego Polsatu. ipla ma już na naszym rynku wyrobioną markę, większość doskonale wie, że oferuje bogate treści telewizyjne. Choć sam serwis nie należy do najbardziej przejrzystych, to posiada rzeszę oddanych użytkowników. Główną konkurencją jest filmowy Iplex, który w czwartym kwartale zanotował ośmiokrotny wzrost liczby uruchomień aplikacji na telewizorach Smart V (ponad 600 tysięcy razy), a internetową wersję odwiedza miesięcznie blisko 1,3 miliona użytkowników. Od sierpnia sporą konkurencją dla ipla jest także oferta VOD tvn player, która także cieszy się sporą popularnością, choć nadal ogranicza się do oferty programowej tvn.

W najbliższym czasie ipla ma być dostępna na wszystkich aktualnie oferowanych przez Cyfrowy Polsat dekoderach satelitarnych. Dzięki temu wszyscy nowi abonenci oraz posiadający dekodery z możliwością podpięcia do internetu zyskają dostęp do bogatej kolekcji filmów i seriali. Wkrótce ta usługa będzie także dostępna na dekoderze przystosowanym do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.

Cyfrowy Polsat nie zdradził niestety dzisiaj żadnych konkretów na temat mobilnej platformy naziemnej. Z komunikatu wiadomo jedynie, że będzie ona działać w oparciu o technologię DVB-T, a nie tak jak wcześniej zakładały tego wymogi częstotliwości DVB-H. Zapewne jednak, jeszcze przed czerwcem tego roku poznamy szczegóły oferty łączącej w sobie zarówno darmowe DVB-T, dodatkowo płatne kanały Cyfrowego Polsatu i dostęp do VOD.

Nabycie 100% udziałów w spółkach tworzących serwis ipla zapewni Cyfrowemu Polsatu jednolitość w swoich usługach. Pozwoli to na jeszcze ostrzejszą walkę na rynku, gdzie co rusz pojawiają się nowi mocni rywale. Przy pojawiających się informacjach o dążeniach UPC Polska do bycia monopolistą na rynku telewizji kablowej rysują się w Polsce trzej poważni gracze: Cyfrowy Polsat, Cyfra+ z ITI oraz Orange i UPC.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA