REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Plan Microsoftu- Xbox everywhere

13.06.2011
13:30
REKLAMA
REKLAMA

Unifikacja systemów systemów stała się faktem. W lipcu pojawi się OS X Lion od Apple łączący to co najlepsze w iOS z Mac OS X, a najprawdopodobniej już za rok pojawi się Windows 8 – system dla komputerów klasy PC i tabletów czerpiący całymi garściami z futurystycznych rozwiązań Windows Phone 7. Microsoft w Windows 8 wykorzysta również sprawdzone pomysły z aktualnie najlepszego produktu firmy jakim jest Xbox 360.

W rozmowie z Seattle Times na E3 2011 Mike Dalman, wiceprezess ds. globalnego marketingu Microsoft Interactive Entertainment zapowiedział wprowadzenie do systemu Windows 8 usługi Xbox Live. Dzięki temu usługa z konsoli będzie dostępna również na telefonach,tabletach i komputerach.

Pierwszym krokiem do unifikacji tej usługi było odświeżenie wyglądu Xbox Live w wersji konsolowej. Na konferencji prasowej podczas E3 zobaczyliśmy interfejs serwisu  bazujący na kafelkach rodem z Metro UI, który jak wiemy ma stać się kluczowym rozwiązaniem w nadchodzącym Windows 8.

Dalman nawiązał również do Apple. Dziś firma z jabłkiem w logo posiada scentralizowany system rozrywki i wszystkie zakupy odbywają się za pomocą iTunes lub App Store (część iTunes), podczas gdy usługi Microsoftu są porozrzucane. Xbox Live będzie więc wkrótce wszechobecne. Gigant z Redmond czuje się zobowiązany do stworzenia spójnego ekosystemu.

Windows 8 zapowiada się niezwykle obiecująco i wydaje się, że jeśli Metro UI będzie rozwiązaniem domyślnym również dla komputerów stacjonarnych, użytkowników okien czeka pierwsza rewolucja w nawigacji i przyzwyczajeniach od czasu Windowsa 95, gdzie poraz pierwszy pojawił się przycisk start.

Xbox jest wielkim sukcesem Microsoftu, który pozwolił uwolnić się od wizerunku niebieskiego ekranu śmierci czy wielkiego groźnego monopolisty. Xbox to przede wszystkim czysta rozrywka w znakomitym wydaniu. W ubiegłym roku zaczęto przenosić te doświadczenia do smartfonów, pod koniec tego roku powinniśmy obserwować pierwsze produkty masowe z Windows Phone 7, a za rok Windows 8 (przynajmniej w wersji tabletowej). Jeśli Ballmer tego nie zepsuje, to Microsoft może naprawdę w konńcu stać się’cool’.

Ekspansja usługi Live i jej unifikacja z systemem operacyjnym Windows to jeden z najważniejszych elementów nowego ekosystemu Microsoftu. Użytkownicy chcą w łatwy sposób kupować aplikacje, filmy i muzykę, a to ma zapewnić zintegrowany Marketplace. Podobnie jest z dzieleniem się osiągnięciami w grach i komunikowaniu – tu również potrzebne jest jedno stałe miejsce. Trwają także prace nad rozwiązaniami, dzięki którym gracze będą mogli grać w trybie multiplayer między sobą na różnych platformach Microsoftu, czy kontynuować rozrywkę z konsoli na telefonie. Jak na razie trzeba poczekać na kolejne szczegóły.

Miejmy nadzieje, że tym razem wszystko pójdzie zgodnie z obietnicami i nowy system będzie przynajmniej tak interesujący jak ten z pokazów podczas D9.  Przed Windows 8 stoją olbrzymie wyzwania: musi obronić erę PC i przełamać złą passę systemów następujących po udanych wersjach (Windows Millenium po 98, Vista po XP). Usługa Xbox Live – jej integracja i unifikacja z Windowsem mogą pomóc w osiągnięciu sukcesu.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA