Felietony

Pytanie na niedzielę: za jakie wykroczenia drogowe powinno się zaostrzyć kary?

Felietony 07.10.2018 294 interakcje
Tymon Grabowski
Tymon Grabowski 07.10.2018

Pytanie na niedzielę: za jakie wykroczenia drogowe powinno się zaostrzyć kary?

Tymon Grabowski
Tymon Grabowski07.10.2018
294 interakcje Dołącz do dyskusji

Oto pytanie na niedzielę: za jakie wykroczenia drogowe powinno się zaostrzyć kary? A może… za żadne? Ja na ten przykład uważam, że…

Zanim napisałem ten wpis, obejrzałem z 10 składanek Stop Cham (wersja polska) i Polskie Drogi. Pierwsza przedstawia „niebezpieczne i chamskie zachowania drogowe”, druga tylko kolizje. W trakcie oglądania starałem się zaznaczać sobie, do jakiej kategorii zaliczyłbym dane wykroczenie/powód kolizji/niebezpieczną sytuację. Sporo kresek postawiłem przy „nieuwaga/nieporozumienie”, ale niemal równie dużo przy „intencjonalna, agresywna jazda”. To sprawiło, że wpadłem na pomysł znowelizowania kodeksu drogowego o nowe wykroczenie – agresywnej jazdy. Znacznie większe pokrycie monitoringiem ulic i skrzyżowań oraz wielu kierowców jeżdżących z kamerkami pozwala na wykrywanie wielu przypadków agresywnej jazdy. Za agresywną jazdę powinny być zabierane uprawnienia do prowadzenia samochodów. Agresywna jazda w tym przypadku oznacza, że doskonale wiesz, że robisz źle, a mimo to decydujesz się na złamanie całej listy przepisów, żeby być szybszym od innych.

Pierwszy z brzegu przykład – początek tego filmu od ok. 0:30:

Kierowca ciężarówki typu TIR wyprzedza prawidłowo jadący na ograniczeniu prędkości samochód osobowy, następnie hamuje gwałtownie przed nim i wysiada żeby nawrzeszczeć na kierowcę osobówki za to, że tamten jedzie przepisowo, podczas gdy tirowiec (guzik mnie obchodzi czy to was denerwuje, tirowcy) ponoć „się spieszy”. Za taki manewr powinno się bezzwłocznie odbierać uprawnienia, ponieważ to oznacza, że znasz przepisy, ale z rozmysłem się do nich nie stosujesz, nie przez nieuwagę, a w sposób zaplanowany.

I tak:

Za rozmyślne przejechanie na czerwonym świetle, kiedy wszyscy inni już stoją – prawo jazdy odebrane na 3 miesiące (dotyczy również rowerzystów).

Za omijanie samochodem ciągu pojazdów pasem do skrętu i wjazd na początek kolejki przez sygnał czerwony – to samo

Za gwałtowną, wielokrotną zmianę pasa lub wyprzedzanie gdy z naprzeciwka nadjeżdżają inne pojazdy – to samo

Za zajechanie komuś drogi i rozmyślne zahamowanie – odebranie prawa jazdy na rok

Za spowodowanie wypadku wywołanego przez agresywną jazdę, w którym ucierpieli ludzie – dożywotnie odebranie uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Za ostro? Przesadziłem? A może są jakieś inne wykroczenia, za które należałoby zaostrzyć kary?

 

 

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać