REKLAMA

Nowe pociągi pojadą za granicę. PKP Intercity pobije autobusy i samochody

Rośnie liczba połączeń łączących polskie miasta ze stolicą Czech. Do Pragi pociągiem dojedzie się szybciej niż autem.

18.06.2024 12.02
pkp intercity
REKLAMA

Na inaugurację nowych linii realizowanych we współpracy PKP Intercity z czeskim przewoźnikiem České dráhy musimy poczekać do grudnia. Wraz z zimowym rozkładem jazdy uruchomione zostaną połączenia Gdynia-Praga przez Gdańsk, Bydgoszcz, Poznań i Wrocław. Rzecz jasna pociągi zatrzymają się również w mniejszych miejscowościach: Tczewie, Inowrocławiu, Gnieźnie, Lesznie i Kłodzku. Po stronie czeskiej przystanek zaplanowano m.in. w Pardubicach.

REKLAMA

Kursować będą aż cztery pary połączeń dziennie

Połączenia będą realizowane w godzinach porannych, popołudniowych oraz nocą. Dokładne godziny odjazdów zostaną podane do wiadomości jesienią, po oficjalnym opublikowaniu nowego rozkładu jazdy.

Bardzo się cieszę, że z inicjatywy PKP Intercity powstają nowe połączenia. Nad projektem pracują wspólnie zespoły obu przewoźników. Biorąc pod uwagę znaczenie obsługiwanych miast oraz częstotliwość kursowania pociągów, będzie to bardzo dobra oferta dla pasażerów obu krajów Unii Europejskiej

– powiedział Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity.

Szybciej niż autobusem i autem

Polski przewoźnik zapowiada, że jeszcze przed uruchomieniem połączeń zostanie poprawiona prędkość na linii kolejowej do Kłodzka i granicy w Międzylesiu. Dzięki temu pociągi połączą Wrocław z Pragą w czasie poniżej 4 godzin. PKP Intercity chwali się, że to dużo szybciej niż autobusem, a także szybciej niż samochodem, „z uwzględnieniem koniecznych postojów i natężenia ruchu w miastach”.

Z kolei podróż z Gdyni do Pragi zajmie ok.  9 godzin. Według Google Maps autem dojedzie się w 8 godz. i 54 min lub 9 godz. i 15 min, w zależności od wybranej trasy. Ale jeśli doliczymy przerwy i korki to pewnie faktycznie pociąg będzie jeszcze szybszy. Natomiast w przypadku jazdy z Wrocławia mamy nieco ponad 4 godz., więc znowu gol dla kolei.

Przewoźnik przypomina, że podróżujący do Czech nie muszą czekać na grudniową korektę rozkładu jazdy. Już teraz pociągami pomiędzy Polską a Czechami można podróżować 7 razy dziennie z Warszawy i Katowic, 6 razy dziennie z Krakowa, 3 razy dziennie z Rzeszowa, 2 razy dziennie z Przemyśla oraz 1 raz dziennie z Wrocławia.

REKLAMA

Na Spider's Web piszemy więcej o nowościach w PKP Intercity:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA