REKLAMA

Pierwsze na świecie drewniane łopaty turbin wiatrowych. Zaskakująco skuteczne

W świecie energii odnawialnej szykuje się duża zmiana. Niemiecka firma Voodin Blade Technology zainstalowała właśnie pierwsze na świecie drewniane łopaty turbin wiatrowych. To przełomowy krok w kierunku jeszcze bardziej zrównoważonej produkcji energii wiatrowej.

03.05.2024 17.30
Pierwsze na świecie drewniane łopaty turbin wiatrowych. Zaskakująco skuteczne
REKLAMA

Do tej pory dominowały łopaty wykonane z włókna szklanego. Chociaż materiał ten jest wytrzymały i lekki, jego produkcja wiąże się z dużym śladem węglowym i generuje odpady, które trudno poddać recyklingowi.

REKLAMA

Rosnący problem

Łopaty to jeden z największych problemów, po tym gdy wiatrak skończy już swoją pracę. O ile stalowa wieża jest złomowana, podobnie jak sama turbina, to włókna szklanego i żywicy epoksydowej nie można ponownie wykorzystać.

Więcej o energii z wiatru przeczytasz na Spider`s Web:

Łopaty obecnie nie podlegają recyklingowi i są zakopywane, choć jest to tylko częściowe rozwiązanie problemów. Stosuje się też spalanie, ale cięcie łopat powoduje szkodliwe pylenie, a samo spalanie wydziela toksyczny dym. Proces ten więc aby był bezpieczny musi być bardzo kosztowny.

Typowy cykl życia łopat turbin wiatrowych wynosi od 20 do 25 lat. Przy obecnym tempie budowy wiatraków do 2050 r. będziemy mieli 50 mln t odpadów z łopat wiatraków.

Drewno natomiast jest surowcem, który bez trudu może zostać przetworzony. Do tego jest ekologiczne.

Zaawansowane technologie

Łopaty Voodin Blade Technology wykonane są z laminowanego drewna klejonego warstwowo z fornirów (LVL). Ten innowacyjny materiał łączy w sobie wytrzymałość drewna z lekkością i elastycznością. Testy wykazały, że drewniane łopaty są nie mniej wytrzymałe od tych z włókna szklanego, a nawet wykazują mniejsze oznaki zmęczenia materiału.

W ciągu ostatnich dwóch lat przeprowadziliśmy setki testów laboratoryjnych, aby udoskonalić materiał. Według wszystkich naszych testów nasze łopaty są jeszcze trwalsze niż istniejące łopaty z włókna szklanego, ponieważ wykazują mniej właściwości zmęczeniowych i doskonale wytrzymują wszelkiego rodzaju warunki pogodowe na lądzie

- wyjaśnia Jorge Castillo , współzałożyciel Voodin Blade Technology.

Pierwsze drewniane łopaty o długości 19,3 m zostały zainstalowane na istniejącej turbinie wiatrowej w Breuna w centralnych Niemczech. Firma planuje już budowę kolejnych prototypów, w tym 60- i 80-m łopat.

 class="wp-image-4602165"
Produkcja drewnianych łopat do wiatraków.
REKLAMA

Voodin Blade Technology wykorzystuje do produkcji łopat frezarki CNC, które są szczególnie skuteczne w tworzeniu skomplikowanych kształtów 3D. Pozwala to na wysoki poziom automatyzacji.  

Instalacja pierwszych drewnianych łopat turbin wiatrowych to znaczący krok naprzód w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji energii wiatrowej. Voodin Blade Technology otwiera drzwi do nowej ery w tej dziedzinie, a ich technologia może odegrać kluczową rolę w walce ze zmianami klimatu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA