REKLAMA

Google wprowadzi opłaty w Wyszukiwarce? Za te funkcje trzeba będzie zapłacić

Wyszukiwarka Google od zawsze była darmowa. Czy w przyszłości bylibyśmy jednak gotowi za nią zapłacić? Gigant technologiczny rozważa właśnie taki scenariusz. Jest jednak dobra wiadomość dla tych, którym płacenie jest nie w smak.

04.04.2024 06.35
Google wprowadzi opłaty w Wyszukiwarce? Za te funkcje trzeba będzie zapłacić
REKLAMA

Google planuje ograniczenie dostępu do nowych funkcji SI, opartych na generatywnym wyszukiwaniu, dla użytkowników, którzy nie zdecydują się sięgnąć do portfela.

REKLAMA

Czy Wyszukiwarka Google przestanie być darmowa?

Wyszukiwarka Google nie będzie oczywiście płatna dla wszystkich. Opłaty miałyby dotyczyć użytkowników, którzy chcą korzystać z najnowszych funkcji wspomaganych przez SI. Jak donosi Financial Times, Google planuje wprowadzić znaczącą zmianę w swoim modelu biznesowym wyszukiwania. Nowością byłoby pobieranie opłat za nowości oparte na sztucznej inteligencji w Wyszukiwarce Google.

Google rozważa dodanie funkcji wyszukiwania wspomaganych SI do swoich istniejących usług abonamentowych

Tradycyjna wyszukiwarka oparta na reklamach i typowym pozycjonowaniu pozostanie bezpłatna dla wszystkich użytkowników. Artykuł sugeruje jednak, że funkcje sztucznej inteligencji umożliwią oferowanie bardziej kompleksowych i przyjaznych dla użytkownika wyników wyszukiwania.

Byłoby to pierwszy raz, gdy Google zdecydowałby się na wprowadzenie opłat za swój sztandarowy produkt, czyli wyszukiwarkę, która do tej pory była zawsze bezpłatna i finansowana z reklam.

Przeczytaj więcej o nowościach w popularnych usługach i aplikacjach:

Reakcja Google? Tak, ale reklamy zostają

REKLAMA

Redakcja skontaktowała się z przedstawicielami Google'a. Odpowiedź była dość prosta: firma podkreśla, że nie planuje, ani nie pracuje nad wersją wyszukiwarki bez reklam. Zamiast tego skupia się na ulepszaniu funkcji w ramach płatnych subskrypcji i wyszukiwania opartego na sztucznej inteligencji, aby lepiej odpowiadać na potrzeby użytkowników. Taka odpowiedź może pośrednio potwierdzać, że coś jest na rzeczy, jeżeli chodzi o płatne funkcje, choć Google jasno mówi, że obecnie nie ma nic do ogłoszenia.

Zapłaciłbyś za ulepszoną Wyszukiwarkę Google?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA