REKLAMA

Już możesz zamawiać superszybki światłowód 8 Gb/s w Orange. Jaka cena?

Orange wprowadził do oferty superszybki światłowód 8 Gb/s. Każdy, kto jest w zasięgu, będzie mógł poczuć potężną prędkość. Na razie w dwóch miastach w Polsce.

18.03.2024 13.13
światłowód
REKLAMA

Światłowód do 8 Gb/s był już testowany od początku roku, ale w tym czasie tylko nieliczni klienci Orange mogli zdecydować się na tak szybkie połączenie z siecią. Obecnie w zasięgu technologii jest ponad 830 tys. gospodarstw domowych na terenie dwóch największych miast w Polsce pod względem liczby ludności – Warszawy oraz Krakowa. W planach jest natomiast rozszerzenie zasięgu superszybkiego światłowodu do kolejnych miast.

REKLAMA

Światłowód 8 Gb/s już w Orange. Ile kosztuje taka przyjemność?

Najnowszy i najszybszy światłowód w Orange bazuje na technologii XGS-PON, która stanowi najnowszą generację technologii światłowodu. Maksymalna przepustowość rozwiązania wynosi do 10 Gb/s, natomiast klienci, którzy zdecydują się na najwyższy z oferty pakiet superszybkiego połączenia z internetem w Orange, mogą realnie liczyć na 8 Gb/s pobierania.

Usługa jednak nie oferuje łącza symetrycznego – prędkość wysyłania to maksymalnie do 1 Gb/s. Do oferty światłowodu Orange 8 Gb/s operator dołącza specjalny modem Funbox 10.

Urządzenie wspiera standard WiFi 6E (poprzedni Funbox 6 ma tylko WiFi 6), więc obok dotychczasowych pasm 2,4 i 5 GHz użytkownik może liczyć na trzecie 6 GHz. Teoretyczna maksymalna przepustowość WiFi 6E to ok. 9,6 Gb/s, natomiast w realnych zastosowaniach użytkownicy powinni liczyć na maksymalnie 5 Gb/s.

Bezprzewodowo nie uzyskamy prędkości 8 Gb/s na zdecydowanej większości urządzeń i aby skorzystać z pełni możliwości światłowodu Orange do 8 Gb/s będziemy musieli postawić na przewód Ethernet.

Funbox 10 ma na pokładzie jeden port o prędkości 10 Gb/s (oraz cztery porty do 1 Gb/s) – jeśli będziemy chcieli skorzystać z możliwości tak szybkiego łącza, to będzie potrzebny laptop lub komputer z portem 10 Gb/s. Taka prędkość może zostać doceniona przez twórców treści, którzy wymagają superszybkiego internetu w swoim domu.

Na koniec pozostawiłem najważniejsze – cenę. Jeśli zdecydujemy się na umową na 24 mies., to pierwsze dwa miesiące są za 0 zł, ale od 3 do 24 mies. kwota będzie wynosić 195,02 zł/mies. z rabatami (+ jednorazowe 60 zł za aktywację oraz modem 4,99 zł/mies). Jest też opcja wyboru bezterminowej umowy, której miesięczny koszt z modemem to 210,01 zł/mies. (+ aktywacja 100 zł). Mieszkańcy domów jednorodzinnych będą musieli dopłacić też dodatkowe 20 zł/mies.

Jednocześnie przenosząc numer komórkowy do Orange możesz zyskać nawet 5 miesięcy abonamentu za 0 zł.

Zamów usługi Orange
Orange
Światłowód Orange 8 Gb/s
Orange
Orange Abonament
REKLAMA

Więcej o ofercie Orange przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA