REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Dzięki Xiaomi będziesz czuć się bezpiecznie. Ostrzeże, jeśli ktoś nagrywa cię z ukrycia

Xiaomi uzyskało patent na bardzo ciekawą technologię, która powinna znacząco zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników. Rozwiązanie ma wykrywać ukryte wokół nas kamery, ostrzegając przed zdjęciami z ukrycia.

02.02.2024
21:27
Dzięki Xiaomi będziesz czuć się bezpiecznie. Ostrzeże, jeśli ktoś nagrywa cię z ukrycia
REKLAMA

Dzisiejszy sprzęt daje duże możliwości w kwestii bezpieczeństwa, ale zdarzają się osoby, które wykorzystują dobrodziejstwa XXI w niecny sposób. Wystarczy spojrzeć na lokalizatory Air Tag, które w założeniu są super, ponieważ mogą uchronić przed kradzieżą lub zgubą, ale w praktyce często słyszeliśmy o przypadkach stosowania tego urządzenia przez stalkerów. Podobnie jest z aparatami w smartfonach, gdzie praktycznie każdy na ulicy może zrobić nam zdjęcie z ukrycia. Xiaomi chce z tym walczyć – i słusznie.

REKLAMA

Xiaomi zrobi sprzęt, który powie ci, czy ktoś cię szpieguje. Albo robi zdjęcia z ukrycia

Xiaomi opatentowało rozwiązanie, które ma trafić do urządzeń ubieralnych, które ma za zadanie informować noszącego o tym, że może być w zasięgu "ukrytej" kamery. Jak twierdzi Gizmochina, sprzęt ma wyświetlać powiadomienie umożliwiające podjęcie kroków, które zapobiegnie znalezieniu się w zasięgu takiego sprzętu. Patent sugeruje, że rozwiązanie będzie skutecznie wyłącznie w urządzeniach ubieralnych, które mają na pokładzie wbudowaną kamerę.

Na razie nie jest jasne, czy gadżet opatentowany przez Xiaomi pozwoli na dokładne określenie położenia ukrytej kamery. Niemniej jednak nawet w takim przypadku samo powiadomienie wysyłane na nasz zegarek lub smartfon powinno skutecznie zabezpieczyć przed śledzeniem.

Gdzie takie rozwiązanie może trafić?

W dokumencie z chińskiego urzędu patentowego jest mowa o tym, że rozwiązanie ma trafić do tzw. urządzeń ubieralnych. Jeśli myślimy o podobnych sprzętach, to na myśl przychodzą przede wszystkim inteligentne zegarki, opaski, ale także okulary. Warto jednak zaznaczyć, że zdecydowana większość produktów Xiaomi tego typu nie ma na pokładzie aparatów, bo taki moduł w zegarku to zbędny gadżet.

Istnieje więc właściwie zerowe prawdopodobieństwo, że dotychczasowe sprzęty otrzymają aktualizację do tej funkcji. Jeśli rozwiązanie to trafi na rynek, to do przyszłych generacji konsumenckich urządzeń wearables od giganta technologicznego z Chin.

REKLAMA

Więcej o sprzęcie Xiaomi przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA