REKLAMA

Nowy rekord wydajności paneli słonecznych. Przełamali kolejną barierę

Chiński producent modułów fotowoltaicznych Aiko Solar ogłosił imponujący wynik 25,15 proc. konwersji energii słonecznej na energię elektryczną. To nowy rekord świata dla modułów typu ABC, potwierdzony przez niezależną jednostkę certyfikującą TÜV SÜD. To nowy rekord wydajności paneli słonecznych.

27.02.2024 13.27
fotowoltaika
REKLAMA

Aiko Solar, chiński producent paneli fotowoltaicznych, ogłosił osiągnięcie sprawności konwersji na poziomie 25,15 proc. dla swoich modułów ABC. Moduły ABC (ang. all back contact) to zaawansowane technologicznie panele fotowoltaiczne, w których wszystkie połączenia elektryczne i nitki elektrod znajdują się na tylnej stronie panelu.

REKLAMA

Minimalizuje to straty energii i zwiększa wydajność. Technologia ABC zwiększa efektywność konwersji, czyli przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną. Dzięki temu panele fotowoltaiczne produkują więcej energii przy mniejszej powierzchni.

Więcej ważnych informacji o fotowoltaice znajdziesz na Spider`s Web:

Potwierdzenie wydajności

Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Wyższa wydajność modułów ABC przekłada się na większą produkcję prądu z tej samej powierzchni dachu. Oznacza to niższe rachunki za prąd i szybszy zwrot z inwestycji w panele słoneczne.

Niemiecka niezależna firma TÜV SÜD przetestowała nowe moduły fotowoltaiczne i potwierdziła osiągnięcie rekordowej sprawności przez panele Aiko Solar. To ważne, ponieważ certyfikat od tak renomowanego podmiotu uwiarygadnia dane podawane przez producenta.

Pobili własny rekord

Producent nie podaje szczegółów wykorzystanej technologii. Wiemy z pewnością, że są to moduły fotowoltaiczne wykorzystujące ogniwa z krzemu krystalicznego, a zastosowane rozwiązania są cały czas udoskonalane. Poprzedni najlepszy wynik wydajności pochodzi z marca 2023 r., kiedy to Aiko Solar ustanowił dla swoich modułów ABC rekord efektywności na poziomie 24,27 proc. 

REKLAMA

Rok 2024 zapowiada się więc jako rok przełomowy dla całej branży fotowoltaicznej. Nowe technologie i rekordowe wyniki wydajności zbliżają nas do ery naprawdę taniej i czystej energii słonecznej.

 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA