REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Rafał Zaorski ma kolejny pomysł na zarządzanie nieruchomościami. Rewolucja w księgach wieczystych?

Oto nowa koncepcja, która miałaby zrewolucjonizować sposób, w jaki postrzegamy nieruchomości i zarządzanie nimi. Rafał Zaorski, znany spekulant finansowy i ekspert od kryptowalut, przedstawił swój najnowszy pomysł, który łączy tradycyjny system ksiąg wieczystych z technologią NFT. Co o pomyśle sądzą internauci?

04.01.2024
18:21
Rafał Zaorski ma kolejny pomysł na zarządzanie nieruchomościami. Rewolucja w księgach wieczystych?
REKLAMA

Rafał Zaorski przedstawił na platformie X (dawny Twitter) swój nowy pomysł na token NFT. Miałby być to wielofunkcyjny cyfrowy dowód posiadania nieruchomości i zarazem klucz do mieszkania.

REKLAMA

Pracuję nad czymś, czego jeszcze nikt nie zrobił w krypto. Wpadłem na koncepcje Mintu NFT z księgi wieczystej. Po co tokenizować nieruchomości skoro księgi wieczyste to legalna i naturalna tokenizacja

- rozpoczyna swój wywód Rafał Zaorski.

Więcej ciekawych artykułów o biznesach Rafała Zaorskiego przeczytasz na Spider`s Web:

Token do wszystkiego

O co w tym wszystkim chodzi? Jak pisze sam Zaorski "w skrócie będzie można wymintować sobie na podstawie księgi wieczystej NFT, który potem przez technologie NFC jako karta dostępu będzie służył do wejścia do apartamentu. Taki NFT można też użyć do głosowania i co tam sobie wymyślicie :)".

Pomysłodawca zdaje sobie sprawę z tego, że pomysł jest, delikatnie mówiąc, kontrowersyjny. Idea Zaorskiego rodzi wiele pytań, w tym kwestie aktualizacji danych w księdze wieczystej, logowania się przez profil zaufany do potwierdzenia tożsamości, czy też integracji z istniejącymi systemami prawnymi. Jednak Zaorski jest przekonany, że te wyzwania są do pokonania i że jego koncepcja ma szansę na realizację.

Oczywiście powstaje wiele innych zagadek i pytań np. aktualizacje, logowanie przez profil zaufany do potwierdzenia tożsamości itd., ale to zostawiam na komentarze, uważam, że jest to możliwe

- napisał Zaorski na platformie X.

Internauci natychmiast zauważyli wiele słabości pomysłu. "Jak zrobisz sprzedaż tego NFT na OpenSea bez notariusza?" - spytał jeden z nich. "Tu nie chodzi o sprzedaż. To będzie niesprzedawalny token :) Krypto świat to tylko mamona w oczach" - odpisał pomysłodawca.

"Nie jest to zły pomysł for fun i dla doświadczenia/budowania relacji to pewnie kogoś usatysfakcjonuje" - napisał jeden z komentujących.

Co to jest NFT?

NFT (Non-Fungible Tokens), czyli token niezamienny, to rodzaj cyfrowego certyfikatu własności dla unikalnych przedmiotów lub dzieł. Każdy NFT jest jedyny w swoim rodzaju i nie może być zastąpiony przez inny token, co czyni go idealnym do reprezentowania rzadkich i cennych aktywów w świecie cyfrowym.

Koncepcja NFT jest innowacyjna i otwiera nowe możliwości w świecie cyfrowym, jednak nie jest pozbawiona wyzwań i krytyki. Ważnym aspektem krytyki jest ryzyko spekulacji i tworzenia bańki finansowej. Wartość NFT jest często subiektywna i może być napędzana przez trendy lub działania promocyjne, co sprawia, że rynek ten jest niestabilny i ryzykowny dla inwestorów. Przykłady zawyżonych cen za dzieła cyfrowe, które później tracą na wartości, są ostrzeżeniem przed potencjalnymi stratami finansowymi dla osób nieświadomych ryzyka związanego z inwestowaniem w NFT.

REKLAMA

W maju 2022 r. The Wall Street Journal poinformował, że rynek NFT "załamuje się". Dzienna sprzedaż tokenów NFT spadła o 92 proc. od września 2021 r., a liczba aktywnych portfeli na rynku NFT spadła o 88 proc. od listopada 2021 r. Raport z września 2023 r. z witryny hazardowej dappGambl twierdził, że 95 proc. NFT spadło do zerowej wartości pieniężnej. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA