REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nowa czcionka Microsoftu sensacją na TikToku. Choć niezupełnie z dobrych powodów

Aplikacje biurowe Microsoft 365 po wielu latach eksponowania Calibri zmieniają domyślną czcionkę użytkownika. Użytkownicy Worda, Outlooka, Excela i PowerPointa mieli poczuć powiew świeżości. Tylko ten podobno brzydko pachnie.

27.01.2024
20:30
Nowa czcionka Microsoftu sensacją na TikToku. Choć niezupełnie z dobrych powodów
REKLAMA

Przez ostatnie 15 lat domyślną czcionką w aplikacjach Microsoft 365 (dawniej: Microsoft Office) była Calibri. W informatyce użytkowej panuje jednak zwyczaj rutynowego odświeżania estetyki oprogramowania celem samego liftingu, nawet niekoniecznie dodając nowe funkcje - nowoczesny użytkownik podobno szybko się nudzi i potrzebuje od czasu do czasu wizualnego powiewu świeżości w swoich aplikacjach. Microsoft zdecydował się więc na zmianę wyglądu czcionki, jaką domyślnie posługują się użytkownicy Worda, PowerPointa i reszty.

REKLAMA

Swój zamiar zapowiedział pół roku temu, prezentując czcionkę Aptos (wcześniej znaną pod nazwą Bierstadt). Firma ogłosiła wówczas, że od przyszłego roku (czyli: od bieżącego) zaczną się pojawiać aktualizacje zmieniające domyślne ustawienie. Calibri pozostaje nadal dostępna, jako jedna z opcji do wyboru. Domyślnie włączany jest jednak Aptos.

Nie przegap tych tekstów:

Microsoft 365 to trend na TikToku, którego nie spodziewał się nikt. Microsoft nie jest zachwycony tą niespodziewaną reklamą.

 class="wp-image-4333007"
Calibri (po lewej) i Aptos

Microsoft dotrzymał terminu - rosnąca grupa użytkowników pakietu Microsoft 365 ma już włączone nowe domyślne ustawienie. Reakcja użytkowników jest jednak zapewne zupełnie inna niż taka, jakiej spodziewał się Microsoft. Ich duża część głośno protestuje, a poradniki jak zmienić domyślną czcionkę w Office mocno zyskują na popularności w wyszukiwarkach internetowych. Doszło do tego, że czcionki Microsoft 365 stały się jednym z wiodących trendów w sieci społecznościowej TikTok - która raczej nie kojarzy się z poradnikami i klipami wideo do aplikacji biurowych.

Microsoft nie zamierza jednak zmieniać swojej decyzji. Prawdopodobnie uznano, że po 15 latach gapienia się w Calibri użytkownicy będą zniechęceni dowolną zmianą, z uwagi na przyzwyczajenie do starej estetyki. Na szczęście Aptososceptycy mogą nie tylko tymczasowo zmienić czcionkę na stara Calibri, ale też bez problemu ustawić ją na nowo jako domyślną.

Jak ustawić domyślną czcionkę w aplikacjach Microsoft 365? Poradnik na przykładzie Microsoft Word.

 class="wp-image-4333010"
Microsoft Word - zaawansowane ustawienia czcionki

Domyślną czcionkę zmienia się w każdej z aplikacji Microsoft 365 z osobna. W każdej jednak wykonuje się tę czynność w bardzo podobny sposób: poprzez zaawansowane okno wyboru czcionek. W Microsoft Word dostępne jest ono z poziomu paska narzędziowego w górnej części aplikacji. Należy kliknąć w zakładkę Narzędzia główne, a następnie w sekcji Czcionka kliknąć na przycisk wywołujący okno z zaawansowanymi ustawieniami.

REKLAMA
 class="wp-image-4333013"
Microsoft Word - zmiana domyślnej czcionki

W rzeczonym oknie należy wybrać wybraną przez siebie czcionkę, jej rozmiar i krój, a następnie wybrać przycisk Ustaw jako domyślne. W ten sposób można się pozbyć z domyślnych ustawień Aptosa, a nawet Calibri. Choć, niestety, ustawienie to nie synchronizuje się pomiędzy poszczególnymi urządzeniami i aplikacjami użytkownika.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA