REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Gigantyczne śmigło turbiny wiatrowej uderzyło w wiadukt. Konstrukcja runęła

Samochód przewożący elementy elektrowni wiatrowych, zahaczył o konstrukcję budowanego wiaduktu nad drogą S3 w okolicach miejscowości Sułomino. Wiadukt zawalił się, a jego cześć upadła na naczepę.

28.12.2023
17:16
recykling turbin
REKLAMA

TiR, który przewoził ogromne śmigło wiatraka, zahaczył o wiadukt na wysokości miejscowości Sułomino (zachodniopomorskie). Chwilę później musiało mocno huknąć. Śmigło, które miało 100 m długości i ważyło około 20 t, uderzyło w konstrukcję z taką siłą, że jedno przęsło wiaduktu zawaliło się, zasypując drogę gruzem i betonem. Do zdarzenia doszło około godz. 1 w czwartek. Wideo przedstawiające zniszczenia znajdziecie niżej w tekście.

Na szczęście, w chwili zdarzenia nie było tam żadnych innych pojazdów, więc nikt nie został ranny. Jednak droga S3 została całkowicie zablokowana w obu kierunkach. Na miejscu cały czas pracują służby drogowe i ratownicze, które usuwają przeszkody. Ruch powinien zostać przywrócony dopiero w czwartek o północy.

REKLAMA

Przyczyną uderzenia, jak wynika ze wstępnych ustaleń, był fakt, że przyczepa ze śmigłem nie została obniżona. Czy była to awaria systemu hydraulicznego, czy też nieuwaga kierowcy, to będzie dopiero wyjaśniane. Na pewno kierowca był trzeźwy, co wykazało przeprowadzone na miejscu badanie. Uszkodzony wiadukt musi być rozebrany i odbudowany, co może potrwać kilka miesięcy.

Dlaczego śmigło wiatraka jest tak duże i ciężkie?

Śmigło wiatraka, które spowodowało wypadek, należało do nowoczesnej turbiny wiatrowej o mocy 5 MW. Aby to osiągnąć, potrzebuje bardzo dużych i wydajnych śmigieł, które potrafią wykorzystać siłę wiatru.

Śmigło wiatraka składa się z dwóch części: łopaty i piasty. Łopata jest to część, która ma kształt skrzydła i obraca się pod wpływem wiatru. Piasta jest to część, która łączy łopatę z osią turbiny i przenosi ruch obrotowy na generator. Łopata i piasta są wykonane z lekkich i wytrzymałych materiałów, takich jak włókno szklane, włókno węglowe, aluminium lub stal.

Długość i waga śmigła wiatraka zależą od mocy turbiny, do której należy. Im większa moc, tym większe śmigło. Na przykład, śmigło turbiny o mocy 1 MW ma około 40 m długości i waży około 6 t, a śmigło turbiny o mocy 5 MW ma około 100 m długości i waży około 20 t.

Więcej ciekawych informacji o wiatrakach znajdziesz na Spider`s Web:

Jak transportuje się śmigło wiatraka?

Transport śmigła wiatraka jest bardzo skomplikowanym i kosztownym procesem, który wymaga specjalnego sprzętu i zezwoleń. Zwykle śmigło jest przewożone na specjalnej naczepie, która ma długość ponad 70 m i szerokość ponad 4 m.

REKLAMA

Transport śmigła wiatraka musi być dokładnie zaplanowany i skoordynowany z odpowiednimi służbami. Przed rozpoczęciem transportu, należy uzyskać specjalne zezwolenie na przejazd pojazdu nienormatywnego, które określa trasę, termin i warunki przewozu.

Transport śmigła wiatraka jest bardzo ograniczony pod względem czasu i miejsca. Zwykle odbywa się w nocy lub w godzinach o niskim natężeniu ruchu, aby uniknąć korków i kolizji. Transport musi omijać wszelkie przeszkody, takie jak niskie wiadukty, słabe mosty, ciasne skrzyżowania, małe ronda, wąskie tunele, drzewa, słupy, budynki, itp. W niektórych przypadkach konieczne jest nawet demontaż lub przeniesienie tych przeszkód, aby umożliwić przejazd śmigła.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA