REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Znana sieć elektromarketów ogłasza upadłość. Nikt się tego nie spodziewał

Neonet, polska sieć sklepów z elektroniką, niespodziewanie ogłosiła upadłość. 20 lat działania na rynku, prawie 300 sklepów w całej Polsce. Co się stanie z zamówieniami klientów?

01.12.2023
9:08
Znana sieć elektromarketów ogłasza upadłość. Nikt się tego nie spodziewał
REKLAMA

UWAGA: tekst został zaktualizowany. Na końcu publikujemy stanowisko Neonet

REKLAMA

Rodzimy internet jest zaskoczony nowymi informacjami: NEONET, popularna polska sieć marketów z elektroniką, może przestać istnieć. 28 listopada 2023 r. złożony został wniosek o upadłość, a 30 listopada 2023 r. został on wpisany do Krajowego Rejestru Zadłużonych.

NEONET ogłosił upadłość

Serwis PurePC zauważył, że 28 listopada sieć NEONET złożyła wniosek o upadłość. Jest to spore zaskoczenie dla internautów i klientów popularnej sieci, gdyż nic nie zwiastowało tak rychłego i niespodziewanego obrotu spraw. 

W ostatnich miesiącach słyszeliśmy jedynie o rozwoju polskiej marki i otwieraniu kilkunastu nowych sklepów rocznie. Była mowa o prowadzeniu programu "relokacji i remodelingu" sklepów, jak opowiadał dyrektor ds. ekspansji sieci, Andrzej Czarnecki w rozmowie z serwisem Retailnet.pl, który wspominał też o otwieraniu 20-25 nowych sklepów co roku. 

Na razie nie posiadamy wielu sklepów w galeriach handlowych, ale stopniowo zdobywamy ten obszar. Otworzyliśmy sklep o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych w Galerii Arena w Gliwicach pod koniec kwietnia. W listopadzie ubiegłego roku [2022 r. ~ dop. red] otworzyliśmy również duży sklep o powierzchni 800 metrów kwadratowych w Parku Handlowym Nowe Bielawy w Toruniu. Te sklepy to nasze flagowe koncepty w zakresie Corporate Design, z którymi stopniowo wkraczamy na rynek większych miast, co jest odzwierciedleniem głównego założenia naszej strategii - opowiadał.

NEONET w Krajowym Rejestrze Zadłużonych

Wniosek został złożony 28 listopada, a dwa dni później, 30 listopada, został wpisany do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Nie wiemy, co dalej stanie się z polską siecią sklepów i zamówieniami ich klientów.

Jeśli szukacie więcej - nieco optymistycznych - aktualności, sprawdźcie te teksty na Spider's Web:

Jedną z osób, która ostatnio wspomniała o problemie z siecią - wręcz na chwilę przed ogłoszeniem upadłości - jest Marcin Kosman, były dziennikarz growy i prezes agencji marketingowej better.gaming agency. Poskarżył się na anulowanie zamówienia przedpremierowego na akcesoria do PS5, PlayStation Portal - i to na dzień przed jego oficjalną premierą w Polsce:

Firma nie opublikowała oficjalnego oświadczenia w sieci, chociaż po m.in. Twitterze i Facebooku krąży tekst od "zarządu NEONET S.A.", którego prawdziwości nie jesteśmy w stanie potwierdzić. Możemy się dowiedzieć z niego, że firma zdecydowała się na "złożenie wniosku o otwarcie postępiania sanacyjnego, będąc w stanie zagrożenia niewypłacalnością".

Aktualizacja: jest oficjalne stanowisko Neonet

REKLAMA

Otrzymaliśmy oficjalne stanowisko Neonet:

Decyzja o złożeniu wniosku restrukturyzacyjnego jest odpowiedzią na problemy płynnościowe Spółki. Na tę sytuację wpłynęło kilka czynników, w tym niezależnych od Spółki, jak obecna sytuacja na rynku sprzedaży AGD, RTV, GSM i IT. Dostrzegając istniejące zagrożenia oraz działając w trosce o bezpieczeństwo i ciągłość zakupów realizowanych przez Klientów, Zarząd NEONET jest przekonany, że postępowanie restrukturyzacyjne stanowi odpowiednią formę uzdrowienia zaistniałej sytuacji.

W toku trwającego procesu restrukturyzacji, żaden Klient sieci NEONET nie odczuje trudności i problemów w zakupach oraz obsłudze obecnych oraz przyszłych zamówień realizowanych w sklepach stacjonarnych oraz online. Podjęte kroki nie mają wpływu na procesy sprzedażowe oraz prawa konsumentów. Zarówno sklepy stacjonarne jak i sklepy internetowe nadal będą prowadzić sprzedaż, a wysyłki będą realizowane zgodnie z zamówieniami, Klienci będą mogli bez przeszkód korzystać m.in. z prawa do reklamacji czy zwrotu zakupionego towaru. Na dotychczasowych zasadach będziemy realizować obsługę sprzedażową i posprzedażową.

Jednocześnie Zarząd Spółki NEONET S.A. zdecydowanie podkreśla, że złożona w dniu 27 listopada 2023 sanacja nie jest postępowaniem upadłościowym. Jest jednym z postępowań restrukturyzacyjnych, w ramach którego ma nastąpić reorganizacja firmy ukierunkowana na rozwiązanie aktualnych trudności i umożliwienie dalszego rozwoju biznesowego w kolejnych kwartałach 2024 roku. Zarząd Spółki NEONET S.A. jest zdeterminowany do uzdrowienia przedsiębiorstwa i prowadzenia działalności.

Zarząd Spółki NEONET S.A. informuje także, iż w dniu 28 listopada 2023 roku, złożony został także wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego. Krok ten został podjęty wyłącznie na wypadek, gdyby w toku priorytetowego postępowania sanacyjnego nie udało się osiągnąć konsensusu między Spółką, a jej kontrahentami. Spółka nie zakłada, aby do tej sytuacji miało dojść, natomiast z uwagi na zabezpieczenie interesu kontrahentów i wierzycieli Spółki, Zarząd NEONET S.A. podjął decyzję o złożeniu obu wniosków.

Wyraźnego podkreślenia wymaga fakt, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego jest rozpoznawany w pierwszej kolejności, co dobitnie pokazuje wolę Spółki do jak najszybszego i skutecznego rozwiązania aktualnych trudności.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA