REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Co wolisz: wyższą płynność czy jakość obrazu? W tym monitorze masz jedno i drugie

LG zaprezentował światu niezwykły monitor. Taki, który sprawia, że nie będziemy musieli decydować, czy wolimy wyższą płynność czy jakość obrazu. Ten wyświetlacz gwarantuje oba parametry – za pomocą jednego przełącznika.

22.12.2023
5:50
gra komputerowa
REKLAMA

Monitory to bardzo ważne urządzenia, choć zwykle nie oferują niczego zaskakującego jeśli chodzi o nowości. Propozycje różnią się od siebie matrycą, rozdzielczością, odświeżaniem, reprodukcją kolorów, ale wciąż sprowadzają się do jednego zadania: wyświetlanie obrazu. Niedawno na rynku zaczęła się mała rewolucja, ponieważ kilka firm zaczęło wprowadzać konsumenckie monitory OLED, które są bardziej dostępne cenowo. Dobrym przykładem jest LG ze swoją linią UltraGear, do której zalicza się bardzo ciekawy model z funkcją Dual-Hz.

REKLAMA

Wyższa płynność i niższa jakość, niższa płynność i wyższa jakość obrazu. W tym monitorze masz jedno i drugie

Wybierając monitor, musimy zadecydować, co jest dla nas ważniejsze – wyższa rozdzielczość czy wyższa płynność. Panele 4K zazwyczaj nie oferują tak wysokich zakresów częstotliwości odświeżania jak ekrany FullHD, które teraz sięgają nawet 480 Hz. Kupno monitora 480 Hz oznacza, że mogą pojawić się pewne kompromisy dotyczące jakości obrazu - producenci w takich wyświetlaczach przede wszystkim stawiają na szybkość i czas reakcji. Dodatkowo, są to zazwyczaj niewielkie wyświetlacze o rozmiarze ok. 24 cali.

Używanie takiego monitora jako wyświetlacza do pracy (m.in. montażu filmów) jest możliwe, ale z pewnością nie uzyskamy tu najlepszych kolorów, zamiast tego lepiej byłoby wybrać panel 4K o większej przekątnej. Nowy monitor LG UltraGear 32GS95UE sprawia, że nie trzeba wybierać. To urządzenie, które ma na pokładzie 32-calową matrycę OLED pracującą w dwóch konfiguracjach rozdzielczości i odświeżania: 4K przy 240 Hz oraz FullHD przy 480 Hz. Funkcję można w prosty sposób wywołać w menu monitora kilkoma kliknięciami.

 class="wp-image-4270505"

Takie rozwiązanie można wykorzystać we wcześniej przedstawionych scenariuszach: grając w gry typu Valorant, CS2, LoL, czy Fortnite, możemy skorzystać z funkcji FullHD i 480 Hz, uzyskując najlepszą możliwą płynność (panel charakteryzuje się też ultraszybkim czasem reakcji 0,03 ms GtG). Natomiast pracując m.in. nad montażem filmów lub czymkolwiek innym, możemy przełączyć się na rozdzielczość 4K, uzyskując wyraźny obraz. Wyższą rozdzielczość można również wykorzystać w grach AAA, gdy chcemy uzyskać najlepszą możliwą jakość obrazu (Cyberpunk 2077, Starfield). Panel oferuje 98,5 proc. pokrycia przestrzeni barw DCI-P3.

Jako że mamy tu matrycę OLED, ten monitor oferuje tak naprawdę wszystko, co znamy z naszych smartfonów – nieskończony kontrast, piękne kolory oraz najprawdziwszą technologię HDR, ponieważ tego typu matryce pozwalają na aktywowanie i dezaktywowanie każdego pojedynczego piksela. Omawiany monitor LG UltraGear 32GS95UE wyposażony jest również w dwa głośniki niskotonowe wsparte technologią DTS Virtual:X. To zdecydowanie jeden z najciekawszych (jak nie najciekawszy) monitor, który miał premierę w ostatnich miesiącach.

Jak na razie producent nie pochwalił się cenami, ale jak możemy się spodziewać kwota za taki sprzęt nie będzie najniższa.

REKLAMA

Więcej o sprzęcie komputerowym możesz przeczytać na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA