REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Lepiej sprawdź, czy twoje hasła, maile i prywatne dane wyciekły do internetu. Zobacz, jak to zrobić

Czy twoje dane zostały ujawnione w internecie? Już samo przejęcie naszych kont mediów społecznościowych może być opłakane w skutkach, a kradzież tożsamości to arcyważna sprawa, której nie można lekceważyć.

21.12.2023
13:13
Lepiej sprawdź czy twoje hasła, maile i prywatne dane wyciekły do internetu. Zobacz jak to zrobić
REKLAMA

Przestępcy kradną wszystko co im wpadnie w ręce. W przypadku cyfrowego świata w grę wchodzą nazwy użytkowników, hasła, dane osobowe, adresy, czy numery PESEL.

Do wycieków takich danych dochodzi podczas włamania na serwery firm i instytucji. Czasami brak tam jest odpowiednich zabezpieczeń, a czasem dochodzi do takich sytuacji przez zwykły ludzki błąd, czy niedopatrzenie.

REKLAMA

Nasze dane (zwłaszcza osobowe) musimy chronić za wszelką cenę. Ich wyciek może doprowadzić do kradzieży tożsamości, a w konsekwencji do utraty naszej reputacji czy strat finansowych. Dane zostawiamy w dziesiątkach różnych miejsc i często nie mamy nad nimi pełnej kontroli. Nie chciałbyś się upewnić, że twoje dane nie wyciekły już do internetu?

Jak sprawdzić, czy twoje dane wyciekły do internetu?

Można oczywiście po prostu ręcznie pobrać bazę danych która wyciekła, a następnie ją przeszukać, ale jest to zadanie niełatwe, a nawet karkołomne. Na całe szczęście, istnieje cała gama narzędzi i internetowych serwisów, które umożliwiają sprawdzenie, czy nasze dane (zwykle powiązane z danym adresem e-mail) nie wyciekły do sieci.

Internetowe serwisy służące do poszukiwania wycieków danych

Uwaga - zanim skorzystacie z serwisu tego typu upewnijcie się, że jest on znany i wiarygodny. Nie ma też co liczyć na to, że nawet najlepsze serwisy wyspecjalizowane w takich działaniach będą miały dostęp do baz wszystkich wycieków.

Jednym z najpopularniejszych stron tego rodzaju jest have i been pwned?. To popularny i zaufany serwis, z którego można spokojnie skorzystać. Jest on darmowy, ale po zarejestrowaniu możemy otrzymać dostęp do dodatkowych funkcji.

Dobre wieści - mój mail i powiązane z nim dane nie pojawiły się w wyciekach. Jeszcze.

Dodatkowo dzięki opcji Notife me możecie otrzymać powiadomienie w przypadku gdyby was adres i dane pojawił się w internetowych wyciekach. Można również wyszukiwać wszystkie maile z danej domeny za pomocą opcji Domain search, czy też hasła za pomocą opcji Pwned Passwords. Generalnie rzecz biorąc, jest to pierwsze miejsce w które powinieneś się udać, jeśli chcesz sprawdzić, czy nie doszło do wycieku twoich danych.

Aplikacje z wyszukiwaniem wycieków danych do dark webu

A może lepiej skorzystać z aplikacji, zwłaszcza jeśli używamy jej na co dzień? A mowa choćby o jednym z najpopularniejszych VPN'ów na rynku, czyli NordVPN, który oferuje wiele dodatkowych usług w tym tzw. Dark Web Monitor.

Nazwa mówi sama za siebie, bowiem ta wyjątkowa funkcja przeszuka za ciebie mroczne zakamarki, fora i witryny w dark webie. Dark web to nic innego jak tajna część internetu (dostępna jedynie za pomocą sieci Tor), nie indeksowana przez takie wyszukiwarki jak Google, czy Bing, która często wykorzystywana jest przez przestępców. To właśnie tam w pierwszej kolejności lądują wykradzione bazy danych.

Wystarczy zaznaczyć tylko opcję Monitor Dark Webu, by program automatycznie przeszukiwał sieć w poszukiwaniu wycieków związanych z naszym mailem. O niczym nie musimy pamiętać, czy wchodzić na zewnętrzne serwisy - wszystko dzieje się automatycznie, co jest niesamowicie wygodne.

Przy okazji warto wspomnieć, że NordVPN ma inne ciekawe funkcje jak Threat Protection (jest ona zintegrowana z aplikacją, ale może być zakupiona oddzielnie), która działa jak antywirus chroniący nas między innymi przed złośliwym oprogramowaniem, czy blokowanie trackerów, które gromadzą właśnie nasze dane. Inną jest Meshnet (dostępny również bez subskrybcji), która tworzy bezpieczną sieć, idealną do przesyłania plików z wrażliwymi danymi.

Rząd przybywa, by wam pomóc (i może nawet ma dobre intencje)

W ramach ciekawostki można przypomnieć, że nawet nasz rząd uruchomił usługę podobną do Have I Been Pwnd pod adresem bezpiecznedane.gov.pl. Wymagane jest logowanie za pomocą profilu zaufanego.

Nie będę tu twierdził, że mam jakieś specjalne zaufanie do rządowych instytucji, ale warto pamiętać, że taka usługa istnieje i umożliwia wyszukiwania nie tylko adresów e-mail, czy loginów, ale i np. sprawdzenie, czy nasz numer PESEL nie został ujawniony podczas niedawnego wycieku ALAB. Podkreślamy, że nie jest to jedyny serwis, który dysponuje takimi danymi.

Czytaj inne artykuły na łamach Spider's Web dotyczące bezpieczeństwa:

Wycieki danych - jak się bronić?

Wycieki danych mają miejsce i będą miały miejsce. Nie ma sposobu, by się przed tym uchronić w 100%. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli nasze dane logowania wyciekną, to nie zdadzą się przestępcom na nic, jeśli będziemy mieli włączone na koncie logowanie dwuetapowe. To proste, ale niezwykle potężne zabezpieczenie, z którego warto korzystać praktycznie przy każdej okazji.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA