REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

GPS wariuje dziś w Polsce. Uważaj dokąd jedziesz

Często czytałeś o ludziach, którzy kierując się wskazówkami nawigacji wjechali do jeziora? Śmiałeś się i pytałeś, jak można być tak nieogarniętym? To lepiej uważaj, bo dzisiaj GPS nad Polską ma olbrzymie zakłócenia. Wpiszesz Warszawa, a wylądujesz we Wrzeszczu.

27.12.2023
11:33
glonass satelity rosyjski gps Centrum Badan Kosmicznych PAN
REKLAMA

Użytkownicy internetu alarmują, że nad obszarem Polski występują problemy z działaniem sygnału GPS, co przekłada się na problemy z używaniem nawigacji, a także graniem w Pokemon GO Nie wiem, która z tych dwóch rzeczy jest bardziej dotkliwa, ale dotarcie do celu może być problematyczne. Telefony będą mieć trudności z ustaleniem lokalizacji, wasze wyniki na Stravie, czy innej aplikacji służącej do rejestrowania aktywności mogą znacznie różnić się od rzeczywistych, a do tego jest coś znacznie gorszego. Przez problemy z GPS samoloty mają trudności z ustaleniem pozycji, a uwierzcie mi, nie chcielibyście się znaleźć w jednym z nich.

REKLAMA

Więcej o systemie GPS przeczytacie w:

Tak obecnie wygląda sytuacja nad Polską:

Na tej stronie można monitorować na bieżąco sytuację. Ale dlaczego GPS ma zakłócenia?

Są tylko dwa racjonalne wytłumaczenia

Jeden: fizyka czarnej dziury; dwa: czary. Taka odpowiedź byłaby jeżeli życie pisane byłoby przez jednego z najważniejszych wieszczy współczesnej Polski. Ale z racji tego, że rzeczywistość jest mniej kolorowa niż mogłoby się wydawać, to odpowiedź na pytanie, dlaczego GPS nad Polską działa źle, może nie być jednoznaczna. Sytuacja jest dosyć dynamiczna i wzbudza zainteresowanie całego świata:

REKLAMA

Jedni twierdzą, że to kwestia aktywności słonecznej, która zaburza sygnały satelitów. Drugim wytłumaczeniem są ćwiczenia NATO, które miały być organizowane nad Bałtykiem i w tym momencie brzmi to najbardziej wiarygodnie. Tylko wojsko dysponuje infrastrukturą, która byłaby w stanie zakłócić sygnał na tak dużej powierzchni. W każdym razie uważajcie na siebie i nie ufajcie bezgranicznie wskazaniom nawigacji.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA