REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Polubisz tę nowość w Windows 11. Wreszcie pozbędziesz się Microsoft Edge

Wszystko wskazuje na to, że Microsoft ugiął się pod wpływem Unii Europejskiej. Dzięki tej decyzji wejdzie zmiana w systemie Windows 11, na którą czekało wielu. Będziesz mógł odinstalować Microsoft Edge. I inne domyślne programy giganta technologicznego.

18.11.2023
10:57
Polubisz tę nowość w Windows 11. Wreszcie pozbędziesz się Microsoft Edge
REKLAMA

Microsoft podaje, że w nadchodzących miesiącach zyskamy większą kontrolę nad systemem operacyjnym. Zostaną wprowadzone małe-duże zmiany, które dostosowane są pod akt o rynkach cyfrowych, który zacznie obowiązywać już w marcu 2024 roku. Dzięki i my mieszkańcy Europy (Polski) zyskamy możliwości, których nie ma reszta świata. 

REKLAMA

Odinstalujesz Microsoft Edge z Windowsa. Albo nawet wyszukiwarki Bing 

Zgodnie z komunikatem giganta technologicznego z Redmond w krajach EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), do którego należy również Polska pojawi się możliwość odinstalowania domyślnych aplikacji zainstalowanych w systemie Windows 11. Przede wszystkim program, który dla wielu użytkowników służy wyłącznie po to, aby zainstalować Google Chrome - czyli Microsoft Edge. Dane mówią same za siebie - według analizy serwisu Statcounter ponad 63 proc. użytkowników komputerów osobistych korzysta z przeglądarki Google, a tylko ok. 10 proc. z Microsoft Edge. Przewaga jest ogromna.

To prawda, że raczej obecność Edge’a na dysku komputera nie powinna większości użytkowników przeszkadzać, bo program ten zajmuje zaledwie kilkadziesiąt MB przestrzeni nośnika natomiast zawsze to dodatkowa możliwość wyboru. Są bowiem osoby, które chcą mieć na swoim komputerze jak najmniej możliwie zainstalowanych programów. Obecnie wchodząc do ustawień Windowsa 11 w zakładce "Zainstalowane aplikacje" nie ma możliwość dezinstalacji Microsoft Edge, gdzie guzik “odinstaluj” jest nieaktywny.

Ale to nie wszystko - Microsoft pod naporem UE i aktu o rynkach cyfrowych udostępni użytkownikom  możliwość usunięcia usługi Bing z wyszukiwarki Windows na pasku zadań. Obecnie po wpisaniu frazy przykładowo Chrome poza samą aplikacją i plikami o podobnej nazwie dostępnymi na naszym dysku sugeruje nam także przykładowe wyniki wyszukiwania w internecie, które przenoszą nas bezpośrednio do przeglądarki Bing. Zamysł jest fajny, bo z jednej strony nie musimy wchodzić do przeglądarki, natomiast wykonanie już nie do końca. No bo nie każdy chce korzystać z Binga oraz Edge’a.

Dzięki przepisom będzie opcja usunięcia wiadomości i reklam w sekcji widżetów (odpalanych poprzez skrót klawiszowy Win + W lub poprzez ikonę na pasku), więc faktycznie okno będzie otwierać wyłącznie widżety. Ponadto Microsoft udostępni możliwość usunięcia aplikacji Cortana, Aparat oraz Zdjęcia. Niby małe zmiany, ale w istocie będą to całkiem duże zmiany dla tych, którzy korzystają z Windowsa 11. Dodatkowo nowości mają trafić także do Windowsa 10 22H2 i jak testy w Windows 11 23H2 już są testowane, to nie określono jeszcze daty rozpoczęcia wdrażania zmian do Windowsa 10.

Więcej o systemie operacyjnym Microsoft Windows 11 przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA

Wiemy, że zmiana w systemach operacyjnych ma zostać wprowadzona przed 6 marca 2024 roku. Czasu jest sporo, więc oczekujmy, że w nadchodzących aktualizacjach pojawi się możliwość wyłączenia niektórych funkcji Microsoftu w systemie Windows 11 i Windows 10.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA