REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Oprogramowanie

Microsoft dogadał się z gigantem. Będzie więcej Windowsa w popularnych telefonach

Jeżeli ktoś szuka telefonu, który w sposób szczególnie wygodny i funkcjonalny współpracuje z komputerem z Windowsem, to wybór do tej pory był tylko między dwoma producentami: Samsung i Honor. Teraz do tego grona dołącza potężne chińskie konsorcjum.

17.11.2023
19:06
Windows 11 Łącze z telefonem
REKLAMA

Jedną z funkcji systemu Windows jest możliwość współpracy z telefonem komórkowym użytkownika. Za sprawą narzędzia Łącze z telefonem można korzystać z unikalnych funkcji smartfonu bez odrywania rąk od klawiatury. Wystarczy zainstalować aplikację Łącze z telefonem (Phone Link) z App Store’a bądź Sklepu Play i ją uruchomić - ta poprowadzi użytkownika za rączkę przez irytująco długi proces konfiguracji.

REKLAMA

Co to jest Łącze z telefonem w Windowsie?

Warto, bo w zamian Windows staje się jeszcze wygodniejszy. Funkcja Łącze z telefonem oferuje trzy poziomy integracji, zależne od posiadanego przez użytkownika telefonu. Najsłabiej jest z iPhone’em. Za sprawą Łącza z telefonem możliwe jest wówczas na komputerze:

 • Wykonywanie i odbieranie połączeń głosowych za pośrednictwem telefonu
 • Wysyłanie i obieranie wiadomości tekstowych za pomocą telefonu
 • Dostęp do książki kontaktów na telefonie.

W przypadku posiadania telefonu z Androidem możliwości jest znacznie więcej. Do powyższej listy dochodzą:

 • Obsługa MMS i RCS
 • Możliwość synchronizacji centrum powiadomień telefonu z powiadomieniami w Windowsie (dla wszystkich lub dla wskazanych przez użytkownika aplikacji)
 • Dostęp do biblioteki zdjęć na telefonie
 • Możliwość wyświwtlenia jednej aplikacji zainstalowanej na telefonie w oknie na Pulpicie Windowsa
 • Wyświetlanie podstawowych parametrów telefonu na ekranie komputera, jak dostępność sieci komórkowej czy Wi-Fi, czy poziom naładowania akumulatora
 • Możliwość strumieniowania muzyki z telefonu.

Jest jednak jeszcze jeden poziom integracji. Tego, niestety, aplikacja nie załatwi, bo wymaga on zbyt głębokiej ingerencji w system operacyjny. Dlatego też Microsoft próbuje dojść do porozumienia z rozmaitymi producentami telefonów, oferując im opracowanie rozwiązania wbudowanego w systemy operacyjne ich produktów. Do tej pory zdołał przekonać do siebie dwóch: Samsunga i Honora.

Na urządzeniach tych producentów nie należy instalować aplikacji Łącze z telefonem, bo ta jest wbudowana bezpośrednio w urządzenie (na telefonach Samsunga: Ustawienia -> Podłączone urządzenia -> Łącze do Windows). Dzięki temu możliwe jest dodatkowo:

 • Wyświetlanie na ekranie komputera równocześnie kilku aplikacji zainstalowanych na telefonie
 • Możliwość kopiowania plików na telefon przez metodę przeciągnij i upuść na ikonę telefonu
 • Synchronizacja schowka (treści kopiowane i wycinane na wszystkich urządzeniach użytkownika są dostępne do wklejenia również na wszystkich)
 • Możliwość aktywowania funkcji hotspotu Wi-Fi w telefonie zdalnie, bez potrzeby sięgania po telefon.

Należy przy tym zaznaczyć, że wszystkie te funkcje są opcjonalne. Użytkownik może korzystać tylko z części tych udogodnień, wyłączając resztę, jeśli ma takie życzenie.

Co jeszcze słychać w świecie Windowsa?

Lista producentów właśnie się wydłuża. Łącze z telefonem na telefonach Oppo, OnePlus i Realme.

Microsoft podpisał porozumienie z konsorcjum BBK, które jest właścicielem trzech wskazanych marek. Łącze z telefonem pojawi się w systemie operacyjnym ColorOS 14, który lada moment zacznie się pojawiać na telefonach użytkowników. Pozostaje trzymać kciuki, by z czasem ustąpiły również Xiaomi i Motorola. Zwłaszcza ta druga, mając na uwadze jej właściciela, czyli mającą fantastyczne stosunki z Microsoftem firmę Lenovo.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA