REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Google powiedziało WhatsAppowi dość. Za tę funkcję będziesz musiał płacić

Przez ostatnie lata WhatsApp na boku ładował do chmury Google Drive kopie zapasowe omijając limity narzucone z góry przez Google. Koncernowi skończyła się cierpliwość, wobec czego już wkrótce użytkownicy WhatsAppa na Androidzie będą stawać przed trudnym wyborem: usuwanie danych lub płacenie za miejsce w chmurze.

15.11.2023
8:19
Google powiedziało WhatsAppowi dość. Za tę funkcję będziesz musiał płacić
REKLAMA

14 listopada Google ogłosiło zmiany w sposobie przechowywania kopii zapasowych czatów i wiadomości na androidowej wersji komunikatora WhatsApp. Dotychczas odbywało się to poprzez dysk w chmurze Google Drive połączony z kontem Google, na którym przechowywane były treści zapisane w ramach kopii zapasowej.

Ważnym aspektem kopii zapasowej na WhatsApp jest fakt, że nawet najstarsi i najbardziej aktywni użytkownicy WhatsAppa nie musieli się przejmować ilością zapisanych wiadomości (a więc i rozmiarem kopii zapasowej). Bowiem pomimo limitu 15 GB danych w ramach bezpłatnego planu Google Drive, kopia zapasowa nie korzystała z owych 15 GB, wychodząc daleko poza limit z góry narzucony przez Google.

REKLAMA

Ważna zmiana w kopiach zapasowych WhatsAppa na Androidzie. 15 GB na Dysku Google może nie wystarczyć

Teraz jednak to się zmienia i kopie zapasowe wiadomości WhatsApp na Dysku Google będą liczone do limitu 15 GB, który jest współdzielony wraz z innymi usługami Google - plikami przechowywanymi w ramach Google Drive (w tym plikami utworzonymi w ramach pakietu Google Workspace, np. dokumentami w Google Docs czy arkuszami w Google Sheets), pocztą Gmail oraz plikami w Zdjęciach Google.

W praktyce oznacza to, że w przypadku korzystania z owych usług i posiadania dużej kopii zapasowej wiadomości WhatsApp, owe 15 GB zostanie wykorzystane niezwykle szybko. Wtedy przed użytkownikami stanie trudny wybór: usunięcie części plików w celu zwolnienia miejsca lub zakup subskrypcji Google One, w ramach której można otrzymać 100 GB, 200 GB lub 2 TB miejsca na dane.

Jak informuje Google, "aby pomóc w procesie tranzycji" koncern do swojej oferty wkrótce doda ograniczone czasowo, jednorazowe promocje na subskrypcję Google One.

Zmiany w przechowywaniu kopii zapasowych WhatsApp zostaną wprowadzone do wersji beta komunikatora w grudniu bieżącego roku, a dla wszystkich użytkowników stabilnej wersji na początku przyszłego roku.

REKLAMA

Więcej na temat WhatsApp:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA