REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Samsung AX60R5080WD to świetny oczyszczacz powietrza. Jest cichy, wydajny i niedrogi - recenzja

Mieszkanie w mieście dziś wręcz wymaga zaopatrzenia się w oczyszczacz powietrza - przede wszystkim po to, by zadbać o własne zdrowie. Czy AX60R5080WD to dobry zakup? Dla małych mieszkań lub dużych pomieszczeń wręcz rewelacyjny. Oto dlaczego.

22.11.2023
6:20
Samsung AX60R5080WD recenzja
REKLAMA

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które może poprawić jakość i czystość powietrza w pomieszczeniach, usuwając z niego różne zanieczyszczenia, alergeny, bakterie, wirusy, grzyby, smog, dym i nieprzyjemne zapachy. Takie urządzenie może pomóc w walce z alergią i astmą, ponieważ filtruje z powietrza pyłki, roztocza, sierść zwierząt i inne alergeny, które mogą wywoływać reakcje alergiczne i podrażniać układ oddechowy. Oczyszczacz powietrza może poprawić jakość snu i samopoczucie, ponieważ zapewnia świeże i czyste powietrze, które jest lepiej dotlenione i pozbawione szkodliwych substancji. Dzięki temu można szybciej zasnąć, głębiej spać i budzić się bardziej wypoczętym.

REKLAMA

Na tym zalety się nie kończą. Oczyszczacz powietrza może zapobiegać wielu chorobom i zwiększać odporność, ponieważ eliminuje z powietrza bakterie, wirusy, grzyby i inne mikroorganizmy, które mogą być źródłem infekcji i zakażeń. Ponadto chroni przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami, które mogą powodować choroby układu oddechowego, układu krążenia, a nawet nowotwory. Usuwa też z powietrza nieprzyjemne zapachy, takie jak dym papierosowy, pot, śmieci, zwierzęta czy jedzenie. Ale jaki wybrać? Jedną z propozycji jest Samsung AX60R5080WD z serii AX5000.

Warto sprawdzić również te teksty na Spider’s Web:

Oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD wygląda całkiem stylowo. Jego wypakowanie, włączenie i uruchomienie jest aż za proste.

Samsung AX60R5080WD

Urządzenie po wyjęciu z pudełka jest niemal gotowe do pracy i w pełni złożone. Wystarczy tylko zainstalować zapakowany osobno filtr, podłączyć urządzenie do prądu - i już. Dalsza konfiguracja jest opcjonalna, choć zalecana. Polega ona na wykorzystaniu aplikacji SmartThings (Windows, iOS, Android, wbudowana w Android z One UI) do sparowania oczyszczacza z resztą ekosystemu smart home użytkownika (a jeżeli takowy ekosystem nie istnieje, no to chociaż do zaawansowanej konfiguracji oczyszczacza przez telefon).

Samsung AX60R5080WD w SmartThings

Dołączenie AX60R5080WD do SmartThings (a także Google Home czy Alexy) oznacza nie tylko możliwość zdalnego sterowania urządzeniem za pomocą telefonu lub poleceń głosowych, ale też dostęp do szczegółowych raportów na temat pracy urządzenia i stanu powietrza, gdy ono działało. Można w ten sposób łatwo prześledzić kiedy jest z tymże powietrzem szczególny problem - choć w moim przypadku wystarczy otworzyć celem przewietrzenia okno, by AX60R5080WD uznał, że zaraz się wszyscy podusimy, zginiemy i że trzeba wejść na pełne obroty. Nie to by jakoś bardzo się mylił.

Samsung AX60R5080WD w SmartThings

Oczyszczacz można też dołączyć do rutyn Alexy, SmartThings czy Google Home. A więc może on działać w tandemie z innymi urządzeniami AGD, może też działać warunkowo - na przykład, być włączonym tylko wtedy, gdy telefon użytkownika znajduje się w domu lub w odległości nie większej niż 1 km. Innymi słowy, by się włączał i pracował tylko wtedy, gdy użytkownik jest w domu lub się do niego zbliża.

Samsung AX60R5080WD

Urządzenie ma wymiary 360 x 783 x 293 mm i można je z łatwością przesuwać z miejsca na miejsce za sprawą wbudowanych kółeczek.

Samsung AX60R5080WD - skuteczność oczyszczania powietrza.

Samsung AX60R5080WD

Po raz pierwszy od bardzo dawna musiałem posłużyć się przy okazji recenzji na Spider’s Web pomocą ze strony znajomej osoby. Zmierzenie skuteczności tego urządzenia okazało się zbyt dużym wyzwaniem bez odpowiednich urządzeń pomiarowych, którymi nie dysponowałem. Na szczęście pomoc nadeszła, a ja mogłem się przekonać na ile skuteczny jest AX60R5080WD i jak to się ma do konkurencji. Okazuje się, że pomiary w zasadzie pokrywają się z deklarowanymi wartościami. Jego wskaźnik czystości CADR to około 460 m3/godz., a AX60R5080WD skutecznie przetworzy powietrze w pomieszczeniu o powierzchni do 60 m3. Nada się i do kawalerki, i do dużego pokoju dziennego.

Samsung AX60R5080WD

Oczyszczacz korzysta z trzech filtrów: wstępny, węglowy i HEPA H13 o gwarantowanej dokładności 99,97 proc. - z czego dwa ostatnie są pojedynczym modułem. Filtr ma zapewnić około rok pracy oczyszczacza, po tym czasie będzie trzeba go wymienić (koszt 250 zł). Oczyszczacz o tym poinformuje.

Urządzenie jest przy tym dość ciche. W trybie SI (nieco na wyrost nazwa na zwykłe ustawienie automatyczne) oczyszczacz co prawda potrafi się rozkręcić, jak wykryje rosnące zanieczyszczenie i wtedy szumi nawet z głośnością na poziomie 50 dB. Typowa wartość to jednak 23 dB. Po wstępnym oczyszczeniu urządzenia w zasadzie nie słychać. Dodatkowo, ma ono specjalny tryb nocny, w którym wygasza wszystkie swoje kontrolki i pracuje w trybie ultra-cichym, kompletnie niesłyszalnym.

 class="wp-image-4186136" width="841"
Samsung AX60R5080WD - wymiana filtra

Kontrolek przy tym jest bardzo niewiele. Włącznik, moc działania wentylatorów (większość i tak wybierze zapewne automat), tryb nocny, timer, włącznik podświetlenia i przycisk do przełączania informacji wyświetlanych na ekranie - te informacje to aktualne stężenie cząstek PM1.0, PM2.5 i PM10. Obsługa jest tak prosta, jak tylko to możliwe. Laserowy czujnik wykrywa kurz i dokładny poziom zanieczyszczeń powietrza o wielkości PM1,0/2,5/10. Dodatkowo czujnik gazu wykrywa zanieczyszczenia gazowe, takie jak toluen, ksylen, benzen, etylobenzen, styren i formaldehyd, które są usuwane przez oczyszczacz powietrza.

Samsung AX60R5080WD jest cichy, szybki i sprawny. To zaskakujące, że przy okazji wychodzi niedrogo.

Samsung AX60R5080WD - kółeczka
REKLAMA

Sprzęty Samsunga typu małe AGD bywają wycenione... na różny sposób. Nieraz firma życzy sobie dopłatę ekstra z uwagi na wyrobioną markę, szczególnie przy linii produktów Bespoke. Tymczasem deklarowany rok żywotności filtra za 250 zł to jeden z lepszych wyników na rynku. A i sam sprzęt nie należy do najdroższych, można go kupić za 1600 zł.

Mając na uwadze dodatkową funkcjonalność (integracja ze smart home), ciche działanie, ładny wygląd i praktyczny projekt - a przede wszystkim szybkość i skuteczność działania, trudno tego produktu nie polecić. Wysoka jakość w atrakcyjnej cenie, od markowego producenta. To udany produkt, który bardzo łatwo polecić.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA