REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Jaki jest najlepszy procesor dla smartfonów? Odpowiedź może was zaskoczyć

Zastanawialiście się może, jaki jest obecnie najmocniejszy procesor dla smartfonów? Odpowiedź może bardzo zaskoczyć - wcale nie jest to Apple A17 Pro z iPhone 15 Pro (Max).

27.11.2023
21:08
Jaki jest najlepszy procesor dla smartfonów? Odpowiedź może was zaskoczyć
REKLAMA

Obecnie kupując smartfona ze średniej półki cenowej, możemy dostać urządzenie, które nie zawodzi w kwestii codziennego, typowego korzystania - przeglądania social mediów, odpisywaniu na Messengerze czy oglądania YouTube’a lub Netflixa - oferując przy tym duży zapas mocy. Wydając jeszcze większe kwoty, zyskujemy trochę lepsze działanie, ale przede wszystkim wyższe cyferki w testach syntetycznych. Okazuje się jednak, że nie trzeba kupować najmocniejszego iPhone'a 15 Pro, aby otrzymać najlepszą wydajność. 

REKLAMA

MediaTek ma najlepszy procesor dla smartfonów. To Dimensity 9300

Jak podają analitycy Morgan Stanley, obecnie najpotężniejszym procesorem mobilnym stworzonym dla smartfonów jest stosunkowo niedawno wydany twór MediaTeka - czyli Dimensity 9300. Czip wyróżnia się na tle konkurencji swoją niecodzienną budową, ponieważ oferuje cztery superwydajne rdzenie Cortex-X4 połączone z czterema średniowydajnymi jednostkami Cortex-A720, nie ma na pokładzie energooszczędnych rdzeni.

Dla porównania konkurencyjny Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 ma konfigurację 1 + 5 + 2 (1 rdzeń Cortex-X4, 5x Cortex-A720 oraz 2x Cortex-A520), natomiast Apple A17 Pro z iPhone’a 15 Pro oferuje tylko 6 rdzeni (2 wydajne, 4 energooszczędne). Specyfikacja MediaTeka Dimensity 9300 bardziej przypomina czipy stworzone z myślą o laptopach, aniżeli o smartfonach, ale dzięki takiej konfiguracji układ mógł uzyskać miano najszybszego czipu dla telefonów.

Jednostka jest wykonana przez TSMC w 4 nm procesie litograficznym, natomiast przez swoją budowę ma problem z nagrzewaniem się, co ujawniły ostatnie wyniki testów wykonanych smartfonem Vivo X100 Pro, który ma na pokładzie Dimensity 9300. Chociaż był to specjalistyczny test mający na celu wyciśnięcie ostatnich soków z procesora, to jasno wskazywał, że wydajność była ograniczana o 46 proc. w wyniku zbyt wysokich temperatur.

REKLAMA

Co ciekawe, według wcześniejszych doniesień konkurencyjny Snapdragon 8 Gen 3 również ma być gorącym czipem - podczas obciążenia procesora układ w Xiaomi 14 miał osiągać temperaturę… niemal 50°C. Jak na razie smartfony wyposażone w te procesory nie są dostępne globalnie. Miejmy nadzieję, że gdy zadebiutują na całym świecie i w Europie, to po aktualizacjach i optymalizacjach nie będą przysparzały takich problemów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA