REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

ChatGPT każe za to płacić, Microsoft daje za darmo. Do Copilota wjadą grube nowości

GPT-4 to na dziś najpowszechniej wykorzystywany i wydający się być najbardziej zaawansowanym Duży Model Językowy na świecie. Niebawem dostępna będzie jego nowa, ulepszona wersja. W usługach Microsoftu jak zwykle za darmo.

28.11.2023
17:32
Copilot GPT-4 Turbo
REKLAMA

Copilot, czyli asystent SI od Microsoftu, wykorzystuje Duży Model Językowy o nazwie GPT, który został opracowany przez zależną od wspomnianego Microsoftu spółkę SI. W zależności od trybu pracy, udostępnia użytkownikowi model GPT-3.5 lub, w ramach tak zwanego trybu kreatywnego, GPT-4. Microsoft Copilot jest przy tym rzadką okazją do pełnego dostępu do możliwości GPT-4 bez żadnych opłat.

REKLAMA

GPT-4 ma jednak kilka użytkowych wad, mimo swojego zaawansowania - na tyle dużych, że część użytkowników świadomie w Copilocie wybiera mniej zaawansowane tryby działania. Chociażby z uwagi na szybkość: zaawansowany Tryb Kreatywny potrafi budować odpowiedź przez długie dziesiątki sekund, co jest dość frustrujące dla użytkownika przyzwyczajonego do błyskawicznego działania pozostałych internetowych narzędzi, w tym wyszukiwarek.

Inżynier Microsoftu potwierdził jednak na social mediach, że niebawem sytuacja się poprawi. Firma jest bowiem na ostatnim etapie testów nowego, odświeżonego i sprawniejszego Dużego Modelu Językowego. Którego prędkość działania jest jedną z większej liczby zalet.

Trwa rewolucja w informatyce. Nie przegap kolejnych jej etapów:

GPT-4 Turbo w Microsoft Copilot. Sztuczna inteligencja Microsoftu coraz szybsza, coraz bardziej użyteczna.

GPT-4 Turbo jest to najnowszy model językowy stworzony przez OpenAI, który potrafi zrozumieć i wygenerować naturalny język lub kod. Model ten ma większe możliwości, aktualniejszą wiedzę (do kwietnia 2023 r.) i większe okno kontekstowe (128 tys. tokenów, co odpowiada około 300 stronom tekstu w jednym zapytaniu). Model ten jest także trzy razy tańszy dla tokenów wejściowych i dwa razy tańszy dla tokenów wyjściowych w porównaniu z oryginalnym modelem GPT-4. Maksymalna liczba tokenów wyjściowych dla tego modelu to 4096.

Model ten akceptuje także obrazy jako podpowiedzi bezpośrednio w oknie czatu, gdzie może wygenerować napisy lub podać opis tego, co przedstawia obraz. Oferuje także możliwość generowania wielu wywołań funkcji i narzędzi równolegle. GPT-4 Turbo nie jest dostępny na wyłączność dla Microsoftu i jest oferowany przez OpenAI również innym partnerom (póki co, w wersji poglądowej).

REKLAMA
Copilot ocenił niniejszy tekst za wyczerpujący i merytoryczny. Stwierdził jednak, że za bardzo leję wodę - zatem przepraszam za te kilka zbędnych literek.

Copilot ewidentnie jednak będzie pierwszą usługą z GPT-4 Turbo, pozostając przy tym niezmiennie darmowym dla użytkowników indywidualnych. Do Copilota będzie można wprowadzić całe dziesiątki stron tekstu (co może być bardzo użyteczne do analiz z materiałów źródłowych), a odpowiedzi uzyskiwać się będzie znacznie szybciej. Przynajmniej teoretycznie, bowiem Copilot to nie tylko GPT-4, ale też szereg innych rozwiązań SI od samego Microsoftu, w tym odpowiadający za jakość treści Prometheus czy przetwarzający i kategoryzujący je Microsoft Graph. Dokładna data wdrożenia GPT-4 Turbo do Copilota nie jest więc jeszcze znana, ale wygląda na to, że nastąpi to jeszcze przed Świętami.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA