REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Dlaczego nieznana piosenka jest na 1. miejscu listy przebojów? To przez TikToka

Piosenki na platformie TikTok stanowią trzon aplikacji. Bez muzyki, byłoby tam trudno, nudno i dziwnie. Ale żeby sam TikTok otrzymał własną listę Billboard, gdzie będziemy mogli znaleźć najpopularniejsze piosenki z platformy?

15.09.2023
13:26
TikTok tak dominuje, że dostał własną tablicę Billboard [CO?]
REKLAMA

Jak zmierzyć popularność czegoś? Wiadomo, cyferki, zebranie wszystkiego i przedstawienie w formie listy brzmi jak plan. Tym też są, w ogromnym uproszczeniu, listy Billboard, które są wyznacznikiem popularności danych singli czy artystów - od lat. Tylko co zrobić, gdy pojawia się platforma, na której nierzadko rodzą się hity, które potem trafiają na listy przebojów? Jak wcześniej wyłapać hit albo viral? Teraz pojawia się odpowiedź.

REKLAMA

TikTok dostał własną listę Top 50 Billboard

TikTok i Billboard wspólnie wprowadzili oficjalny TikTok Billboard Top 50 Chart, nowy cotygodniowy ranking najpopularniejszych utworów na platformie w Stanach Zjednoczonych i ma dawać - jak twierdzi informacja prasowa - dokładne odzwierciedlenie obecnych trendów muzycznych na tamtym rynku. Ranking będzie aktualizowany i publikowany co czwartek.

W debiucie listy, utwór "SkeeYee" Sexyy Red zdobywa pierwsze miejsce, a artysta pojawia się jeszcze trzy razy w czołówce. Na drugim znalazło się jest "Paint the Town Red" od Doji Cat, a na trzecim "august" Taylor Swift.

Pierwsze top 10 z listy TikTok Billboard Top 50

Ole Obermann, Globalny Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu Muzycznego w TikToku, podkreślił rolę TikToka jako potężnej platformy do odkrywania i promowania muzyki oraz zaznaczył, jak TikTok Billboard Top 50 Chart odzwierciedla preferowaną przez użytkowników TikToka muzykę, która może wpłynąć potem na tworzenie trendów na innych platformach.

Mike Van, Prezes Billboardu, wyraził entuzjazm w związku z tą współpracą i podkreślił wpływ TikToka na kulturę popularną. Wspomniał również o możliwości zaangażowania marek w dużą skalę poprzez ten ranking.

Więcej tekstów o TikToku znajdziesz na Spider's Web:

Jak będzie opracowywana lista?

W dość prosty sposób, bo nie ma tutaj żadnej wyższej filozofii. Billboard - w tym momencie tylko ze Stanów Zjednoczonych - będzie brał pod uwagę liczbę filmów, w których pojawił się utwór (tj., gdzie służył za podkład), zaangażowanie oraz wyświetlenia.

REKLAMA

Aby zobaczyć ranking, użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych muszą otworzyć aplikację TikTok, kliknąć w okrągłą ikonę w dolnym rogu ekranu i wybrać opcję Music Charts w prawym górnym rogu.

Ciekawe, czy to trafi kiedyś do Polski? A jeżeli tak - to już boję się, kto by tam królował. Julia Żugaj? A może Sanah?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA