REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Oceny na PS Store. Sony eksperymentuje z bardzo ryzykowną opcją na PS5

Wybrani posiadacze PlayStation 5 zyskali możliwość oceniania posiadanych gier w PS Store. Noty przyznawane w formie gwiazdek są potem agregowane i widziane przez pozostałych użytkowników konsoli.

26.09.2023
18:18
gry ps3 na ps5 emulacja
REKLAMA

Jak podaje serwis Push Square, wybrani posiadacze konsoli PlayStation 5 zauważyli nowy element interfejsu podczas przeglądania zasobów PS Store. Belka z gwiazdkami umożliwia ocenianie gier posiadanych we własnej kolekcji. W ten sposób powstaje społecznościowa średnia dla każdej produkcji, którą widzą pozostali posiadacze konsoli.

REKLAMA

Społecznościowe ocenianie gier to świetna, ale ryzykowna opcja. Dziwię się, że Sony z nią eksperymentuje.

Z punktu widzenia graczy, społecznościowe ocenianie to bardzo dobra możliwość. Dzięki gwiazdkowym notom użytkownicy na platformie mogą nagradzać utalentowanych twórców gier, jednocześnie ostrzegając potencjalnych kupujących przed gniotami. Społecznościowe oceny to czasem także instrument oddolnego sprzeciwu wobec praktyk wydawcy lub dewelopera.

Z punktu widzenia wydawców oraz właściciela platformy, społecznościowe oceny mogą wyrządzić więcej złego niż dobrego. Pojawia się bowiem ryzyko niższej sprzedaży gier, które nie są zachwycające, a Sony ma przecież solidny kawałek tortu z każdej sprzedanej produkcji. Gwiazdki mogą przełożyć się na niższą liczbę zawieranych transakcji, zwłaszcza wśród klientów dokonujących kompulsywnych zakupów lub tzw. niedzielnych graczy.

Z podobnego powodu Netflix przestał umożliwiać ocenianie filmów i seriali na swojej platformie. Widzowie byli mniej skłonni do spędzania czasu z tytułami o niskiej ocenie. Gdy Netflix zamienił ten współczynnik na (zdecydowanie zawyżony i mało trafny) miernik gustu, widzowie zaczęli oglądać więcej i dłużej, nie bojąc się o niską jakość uruchamianych produkcji.

Sprawdź, czy masz już gwiazdki u siebie. Włącz PS5 i wybierz kafel posiadanej gry.

REKLAMA

Redakcja Push Square informuje o społecznościowych ocenach dla dwóch produkcji: Cyberpunk 2077 oraz Resident Evil 4 Remake. Posiadam oba tytuły i każdemu z nich mogę wystawić noty po kliknięciu w menu kontekstowe i wybraniu opcji "view product". Widzę również oceny innych posiadaczy PlayStation 5.

Na ten moment nie wiadomo, jakim kluczem posługuje się Sony, przyznając dostęp do systemu ocen społecznościowych i czy ta opcja stanie się standardem na wszystkich konsolach PlayStation 5.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA