REKLAMA

Wyłącz tę opcję w aplikacji, bo namierzą cię w twoim własnym domu

Czy heatmapy na Stravie mogą ujawnić wasz adres domu? Wychodzi na to, że jest na szansa. Jak do tego można dojść - i co z tym fantem zrobić, jeżeli jesteście użytkownikami tej popularnej aplikacji?

13.06.2023 09.51
Strava
REKLAMA

Strava jest jedną z najpopularniejszych aplikacji do śledzenia aktywności sportowych, takich jak jazda na rowerze, bieganie i inne dyscypliny. Ma ponad 100 milionów użytkowników na całym świecie.

Problem polega na tym, że znaleziono sposób, aby odkryć Twój adres domowy, wykorzystując jedynie heatmapę - anonimową mapę cieplną.

REKLAMA

Heatmapa w Stravie może sprawiać problemy

Według informacji portalu Bleeping Computer, który powołuje się na badania przeprowadzone przez Kevina Childsa, Daniela Noltinga i Anupama Dasa z Uniwersytetu Karoliny Północnej, możliwe jest odczytanie z mapy cieplnej więcej informacji, niż użytkownicy by tego chcieli.

Badacze analizowali publicznie dostępne dane z heatmapy Stravy. Korzystając z analizy obrazu, byli w stanie zidentyfikować punkty początkowe i końcowe tras blisko konkretnych domów. Następnie, łącząc te informacje z OpenStreetMaps, dokładnie określili miejsce zamieszkania.

Wykorzystując również znaczniki czasowe aktywności i pokonane odległości z profili w Stravie, badacze byli w stanie wnioskować o trasach użytkowników i ustalić ich adresy zamieszkania. Warto zauważyć, że wielu użytkowników Stravy rejestruje się w aplikacji podając swoje prawdziwe imiona, a nawet przesyła swoje zdjęcia, co umożliwia powiązanie tożsamości z lokalizacją domową.

Po skojarzeniu tych informacji z danymi z rejestrem wyborców ze Stanów Zjednoczonych, badacze stwierdzili, że adresy zgadzały się z dokładnością około 37,5 proc. Więcej niż jedna trzecia prób okazała się prawdziwa. To wszystko za sprawą aplikacji, którą użytkownicy wykorzystują do pobijania rekordów swoich znajomych, którzy zbyt często jeżdżą na rowerze.

Warto również przypomnieć, że Strava wcześniej "ujawniła" istnienie tajnych baz wojskowych Stanów Zjednoczonych, ponieważ żołnierze pozostawiali włączone aplikacje lub korzystali z nich podczas treningów. W ten sposób jedna aplikacja była w stanie zdemaskować tajemnice, nad którymi pracowali wywiadowcy innych państw.

Przeczytaj także:

Jak wyłączyć zbieranie danych z heatmapy w Stravie?

Przede wszystkim, dla osób mieszkających w dużych aglomeracjach miejskich, odnalezienie ich lokalizacji domowej jest praktycznie niemożliwe. Masa danych daje niewielką szansę na odczytanie takich danych.

Jednak dla użytkowników mieszkających w mniejszych miastach, gdzie liczba użytkowników Stravy może być mniejsza, zaleca się zmniejszenie możliwości wyśledzenia z heatmapy. Można to zrobić poprzez ograniczenie widoczności mapy. I nie jest to trudne, oto jak to zrobić:

REKLAMA
  1. Przejdź do ustawień (Settings).
  2. Dotknij ikony zębatki w górnym prawym rogu.
  3. Wybierz "Privacy Controls", a następnie "Edit Map Visibility".
  4. W tym miejscu możesz dostosować sposób ukrywania początku lub końca swojej aktywności (do ponad kilometra).

Dla osób, którym zależy na prywatności, warto zagrać trochę z ustawieniami. Alternatywnie, można po prostu przestać korzystać z aplikacji. Jednak z drugiej strony, ile innych aplikacji śledzi nasze działania, o czym nie mamy pojęcia?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA