REKLAMA

TikTok stworzył wielką listę gejów i lesbijek. Ludzie LGBT byli oznaczani

TikTok miał tworzyć i przechowywać listę użytkowników, którzy oglądali treści LGBT na popularnej platformie. Po co? Dlaczego? Jest jeden plus tej całej historii.

08.05.2023 11.45
TikTok stworzył wielką listę gejów i lesbijek. Ludzie LGBT byli oznaczani
REKLAMA

Chińska platforma stała się kulturowym fenomenem w większości grup wiekowych, ponieważ platforma to nie tylko "śmieszne tańce", jak kiedyś na Musical.ly. Teraz znajdziemy tam wszystko - od polityki, poprzez treści growe, muzyczne czy śmieszne, aż po bardziej poważne.

REKLAMA

Może być kilka problemów związanych z platformą. Niektórzy twierdzą, że śledzi ona swoich użytkowników i stoi za nią rząd Chin. Teraz pojawił się kolejny problem z innej kategorii: TikTok miał tworzyć listę osób oglądających treści LGBT. Jak?

Byli pracownicy donoszą: TikTok zapisywał użytkowników

Jak podaje Wall Street Journal, grupa byłych pracowników platformy zgłosiła niepokojący problem: TikTok miał dzielić użytkowników na podstawie tego, co oglądają na swoim feedzie, co lajkują itp. Jednym z takich podziałów miało być oglądanie treści LGBT.

Warto tutaj nadmienić, że platforma nigdy nie prosi swoich użytkowników o podanie swojej orientacji seksualnej czy romantycznej.

Przeczytaj także:

Problem polega na tym, że, jak podaje WSJ, filmy o tematyce LGBT były jednymi z danych, które były śledzone przez platformę. Jeśli ktoś często oglądał takie treści, miał zostać zaszufladkowany/dodany do listy "LGBT".

Te dane miały być dostępne dla pracowników platformy w specjalnym panelu sterowania, gdzie można znaleźć "użytkowników, którzy oglądali te filmy, oraz ich numery identyfikacyjne", jak podaje raport.

Pracownicy w raporcie podkreślają, że dostęp do takich danych w krajach, gdzie bycie osobą LGBT jest przestępstwem, może być niebezpieczny dla użytkowników aplikacji.

TikTok odpowiada. Zbierali, ale zakończyli to rok temu

W oświadczeniu dla portalu Business Insider, przedstawiciel firmy przekazał, że ta zakończyła korzystanie z panelu sterowania w ubiegłym roku oraz że bezpieczeństwo użytkowników jest priorytetem:

REKLAMA

Ochrona prywatności i bezpieczeństwa osób, które korzystają z TikToka, jest jednym z naszych głównych priorytetów. TikTok nie identyfikuje osób ani nie gromadzi wrażliwych informacji, takich jak orientacja seksualna czy rasa, na podstawie tego, co oglądają.

*Grafika główna: diy13 / Shutterstock + dodane emoji tęczy

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA