REKLAMA

AMD ma sprytny plan. Zrobi hybrydowe procesory. Tak, jak Intel

AMD ma sprytny plan na stworzenie jeszcze potężniejszych procesorów. Wystarczy skopiować, to co stworzył Intel i wprowadzić do nowych układów - mowa o hybrydowych układach, które Intel stosuje już od jakiegoś czasu.

17.05.2023 19.46
amd ryzen 7000 socket am5
REKLAMA

Pod koniec 2021 roku Intel wprowadził przełomowe zmiany w swoich procesorach. Wydał bowiem 12. generację układów Intel Core, która pierwszy raz do komputerów stacjonarnych wprowadziła układy hybrydowe, czyli wyposażone w zarówno duże wydajnościowe rdzenie, jak i małe energooszczędne jednostki.

I był to strzał w dziesiątkę, ponieważ czipy oferują świetną wydajność. AMD najwyraźniej ma w planach podobne ruchy, co ujawniła rozmowa z pracownikiem firmy.

REKLAMA

AMD zupełnie jak Intel też chce mieć hybrydowe układy

Intel już trzeci rok oferuje procesory hybrydowe, a jego główny konkurent w segmencie układów konsumenckich niezmiennie korzysta ze "zwykłej" budowy. Jednak wywiad z pracownikiem AMD Markiem Papermasterem przeprowadzony przez portal Tom's Hardware nieco ujawniły plany firmy.

REKLAMA

CTO AMD zaznaczył bowiem, że zwiększenie liczby rdzeni nie jest jedynym sposobem na dodanie mocy obliczeniowej procesorowi. I jednym z takich kroków, które producent wykorzysta w przyszłych generacjach procesorów Ryzen, będzie wykorzystanie kilku odmian rdzeni, co potwierdza, że AMD, zupełnie jak Inte,l chce zastosować architekturę big.LITTLE. Producent chce zastosować bowiem rdzenie o wysokiej wydajności, połączone z tymi energooszczędnymi.

A ten opis wcale nie różni się od procesorów Intel Core 12. i 13. generacji, w których Niebiescy montują maksymalnie do 8 rdzeni "P", czyli tych zapewniających najwyższą wydajność oraz 16 "E", ogarniających mniej zasobożerne zadania. A więc plan na wprowadzenie hybrydowych układów jest, ale to wciąż tylko plan. Zanim AMD opracuje i wyda procesory z różnymi typami rdzeni, prawdopodobnie minie jeszcze kilka lat.

A taka architektura mogłaby sprawić, że układy Ryzen otrzymają znacznie więcej rdzeni, które zostałyby odpowiednio dostosowane do różnych typów zadań. Cóż, w ciągu następnych 1,5 roku z pewnością nie zobaczymy hybrydowych Ryzenów, a więc pewnie sobie jeszcze poczekamy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA