REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Wynajem telefonów to nowa moda. Gdzie się najbardziej opłaca?

Media Expert pozwala wynająć smartfon na określony czas, co daje możliwość wymiany urządzenia na najnowszy co rok za rozsądne pieniądze. Sieć nie jest jednak pierwszym sklepem z tego typu ofertą. Na polskim rynku wynajmujących zaczyna przybywać. Sprawdźmy więc, gdzie wypożyczenie opłaca się najbardziej.

24.04.2023
7:50
smartfony
REKLAMA

Telefony – choć w niektórych sklepach urządzeń na wynajem jest więcej – wypożyczyć na określony czas możemy już w Media Expert, w Media Markt, Komputroniku, x-komie, w Cortland oraz u internetowego operatora Phox. We wszystkich tych miejscach da się wypożyczyć iPhone'a 14, więc to od niego zacznijmy porównanie.

REKLAMA

Wersja iPhone 14 128GB w sklepie Cortland wynosi 4499 zł, ale w ofercie Smart można dostać go za 3764 zł. Jak to możliwe? Po prostu wypożycza się sprzęt na dwa lata, a po tym okresie decyduje się, czy chce się go oddać i wymienić na nowszy model w ratach, czy może zatrzymać go i spłacić pozostałe raty. W ramach tej opcji wypożyczenie iPhone'a 14 na 24 miesiące wynosi 157 zł.

Na nieco innych zasadach działa Phox. U operatora zrezygnować można w dowolnym momencie. Oddanie sprzętu wiąże się jednak z dodatkową opłatą – 149 zł, które jest kosztem "weryfikacji usunięcia danych lub ich usunięcia z urządzenia". Miesięczna opłata za wypożyczenie iPhone'a 14 wynosi 219 zł. Zakładając, że przetrzymamy telefon przez 24 miesięcy, jak we wcześniej opisywanej ofercie, wyniesie to nas 5405 zł, a więc drożej niż nawet kupno urządzenia od razu. Z tą różnicą, że telefon można oddać dużo wcześniej i np. korzystanie z iPhone'a 14 przez rok wynosi już 2777 zł. Większą cenę jednak łatwo obronić – w sklepie Cortland po dwóch latach trzeba podjąć decyzję, czy zmienia się go na nowszy model (też w ratach) czy może zostaje przy obecnym i dalej spłaca raty. Phox daje pod tym względem znacznie większą wolność, ale ta kosztuje – i stąd większa rata.

Przejdźmy do sklepu x-kom, który także pozwala wynająć iPhone'a 14. Tutaj jednak sprawa się komplikuje, bo x-kom, podobnie jak Komputronik, Media Expert oraz Media Markt każą zamówić sprzęt przez internet, a dopiero na miejscu dokonać finalizacji transakcji, poznając dokładne warunki umowy. Kiedy jednak zajrzy się w najczęściej zadawane pytania, zobaczymy, że w x-komie iPhone 14 w wersji 128 GB, którą obecnie się zajmujemy, jest przykładem reprezentatywnym dla oferty wynajmu. I tak urządzenie wycenione jest na 5199 zł, a przy umowie na 24 miesiące, kwota miesięcznej raty wynosi 203,58 zł.

Przykładem reprezentatywnym na stronie Media Expert jest z kolei Samsung Galaxy S23. Sklep informuje, że przy zakupie od ręki płaci się 4599 zł. Przy wynajmie na 12 miesięcy zapłacimy jednak 248 zł miesięcznie, czyli po roku – 2976 zł. Prosta matematyka pokazuje, że po dwóch latach cena Galaxy S23 wynosiłaby 5952 zł, a więc znacznie drożej niż kupując sprzęt od razu. Ale znowu: wybrane produkty możesz wynająć na 1, 3, 6, 12, 18 oraz 24 miesiące, więc cena najmu może się różnić i przy krótszym okresie ta rata może być nieco korzystniejsza, bo dająca nam więcej wolności.

Wróćmy do Phox, bo operator pozwala wynająć także Samsunga Galaxy S23. Miesięczna rata wynosi 209 zł. Zakładając, że bierzemy telefon na 12 miesięcy, tak jak w Media Expert, po roku jego wypożyczenie wyniesie nas 2657 zł, doliczając opłatę za czyszczenie danych. Czyli w przypadku Samsunga Galaxy S23 na rok lepiej wypożyczyć go w Phox, a nie Media Expert, tym bardziej że zrezygnować można wcześniej.

Gdzie najbardziej opłaca się wynająć telefon?

Niestety, mam odpowiedź najgorszą z możliwych: to zależy. Mimo że zasady są mniej więcej podobne, to jednak sklepy inaczej podchodzą do szczegółów. Jak widać w przypadku Samsunga Galaxy S23 Phox ma najlepszą ofertę, ale już z iPhonem 14 było nieco inaczej. Tylko też trzeba zadać sobie pytanie, co jest dla nas ważniejsze: możliwość rotowania urządzeniami, czy fakt, że korzysta się przez kilka miesięcy np. z nowego iPhone'a, a potem ma się możliwość przesiadki na świeższy model, na podobnych zasadach, i też od Apple'a. Wtedy już Cortland wydaje się być idealną opcją.

Ze względu na bardziej skomplikowany proces zdobywania sprzętu mniej uwagi poświęciłem sklepom x-kom, Komputronik, Media Markt i Media Expert. Z prostego powodu: braku danych. Trzeba jednak przyznać, że te sieci maja większy wybór i pozwalają wypożyczać nie tylko telefony, ale też np. tablety czy inteligentne zegarki. Z kolei w Media Expert w salonach na terenie Warszawy wynająć można nawet laptopy, ekspresy do kawy czy kamerki do kawy.

REKLAMA

Czy wynajem w ogóle się opłaca?

Wybaczcie, ale znowu to przeczytacie: to zależy. Jak pisał Paweł: raty 0 proc. zawsze wygrywają, bo po ich spłaceniu urządzenie jest nasze i możemy je odsprzedać. Tyle że w modelu subskrypcyjnym chodzi o coś innego. Jest wygodnie, bo nie musimy później męczyć się ze sprzedażą, wystawianiem produktu, po prostu w ramach usługi odsyła się sprzęt i często bierze nowy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA