REKLAMA

Superlaptop od Microsoftu? W benchmarkach pojawił się nowy Surface

Surface Laptop Studio trudno nazwać triumfem. Skomplikowany i drogi laptop Microsoftu nawet nie był przesadnie wydajny czy innowacyjny, sprzedawał się też marnie. Zespół od Surface’ów się jednak wyraźnie nie chce poddawać.

11.04.2023 13.31
Superlaptop od Microsoftu? W benchmarkach pojawił się nowy Surface
REKLAMA

Surface Laptop Studio to relatywnie nowy komputer Microsoftu. Miał zapewniać niesamowitą elastyczność swojej formy przy zapewnieniu bardzo wysokiej wydajności. I choć ów Laptop Studio, tak jak większość Surface’ów, okazał się sprzętem bardzo wysokiej jakości, tak z owej elastyczności niewiele dla użytkownika wynikało. Można było kupić szybsze i tańsze laptopy, w efekcie Surface Laptop Studio nie doczekał się równie wysokiej popularności, co Surface Pro czy nawet Surface Laptop.

REKLAMA

Wiele osób zakładało, że ten nieudany eksperyment się w efekcie zakończy. Surface Laptop Studio nie zarobił na siebie, nie cieszył się świetnymi recenzjami, nawet nie był innowacyjny - kopiując pomysł na siebie od innych producentów. Tymczasem wygląda na to, że doczeka się następcy. O jego formie nie wiemy na razie nic - ale udało się nieco dowiedzieć o podzespołach.

Microsoft Surface Laptop Studio 2 - specyfikacja.

Do bazy danych aplikacji testującej Geekbench zostały dodane komputery, które najwyraźniej są już wewnętrznie testowane przez Microsoft (odkrył to WindowsLatest). Pojawiło się ich wiele różnych odmian. Najmocniejszą wersję wyposażono w układ Core i7-13800H, dodatkowo GeForce RTX 4060, 64 GB RAM i 2 TB pamięci SSD. Strach pomyśleć, ile ma kosztować. Pozostałe widoczne w benchmarku wersje, to:

  • Intel Core i5, 16 GB RAM, 256 GB.
  • Intel Core i5, 16 GB RAM, 512 GB.
  • Intel Core i7, 16 GB RAM, 512 GB.
  • Intel Core i7, 32 GB RAM, 1 TB.
  • Intel Core i7, 32 GB RAM, 2 TB.
  • Intel Core i7, 64 GB RAM, 2 TB.

Z benchmarków wynika, że teoretyczna wydajność następcy Surface Laptop Studio jest dwukrotnie wyższa od bieżącej w obliczeniach wielowątkowych i istotnie wyższa w jednowątkowych. Jeżeli jednak komputer zachowa bieżącą formę i cenę, to trudno mu wróżyć większego sukcesu.

REKLAMA

Problemem Surface Laptop Studio jest nie tylko ograniczona wydajność wynikająca z energetycznych i termicznych ograniczeń. W przeciwieństwie do Surface Pro czy nawet Surface Booka trudno uzasadnić użytkową korzyść skomplikowanego systemu zawiasów w tym laptopie. A te są przecież jednymi z najdroższych w nim elementów. Recenzję komputera w wersji bieżącej można znaleźć, klikając w to łącze.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA