REKLAMA

Samsung odzyskał tytuł króla smartfonów. Wiąże się z tym niepokojąca wiadomość

Producenci dwoją się i troją, żeby sprzedać jak najwięcej smartfonów, a ich wysiłki najlepiej ocenić po kwartalnych i rocznych zestawieniach sprzedaży. Właśnie ukazał się raport za pierwszy kwartał 2023 roku, który przyniósł wiele ciekawych zmian. Jednak najważniejsza jest mniej widoczna.

18.04.2023 12.52
Samsung odzyskał tytuł króla smartfonów. Wiąże się z tym niepokojąca wiadomość
REKLAMA

Według raportu firmy Canalys za pierwszy kwartał 2023 roku Samsung miał o 2 punkty procentowe mniejszy udział w rynku niż rok temu, ale i ta pozwoliło mu to osiągnąć 22 proc. udział w rynku, a w konsekwencji tytuł lidera sprzedaży smartfonów. Apple zajęło drugie miejsce z 21 proc. udziałem w rynku. Trzecie Xiaomi ma 11 proc. udziału w rynku. Za nim uplasowały się Oppo (9 proc.) i Vivo (8 proc.). Globalna sprzedaż smartfonów utrzymuje się na poziomie poniżej 300 milionów sztuk, co oznacza jedną rzecz.

REKLAMA
Źródło: Canalys

Rynek smartfonów się kurczy

Piąty kwartał z rzędu notuje spadek sprzedaży. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku w pierwszym kwartale 2023 r. sprzedaż smartfonów spadła o 12 proc. Jednak firma Canalys twierdzi, że nie ma powodów do obaw, bo takiego rezultatu spodziewali się analitycy. Według nich łańcuchy dostaw nadal nie funkcjonują tak, jak powinny.

Ponadto widać inflację, ponieważ nawet liczne oferty promocyjne producentów nie zachęciły klientów do wymiany swoich smartfonów na nowe. W trudnych czasach najnowszy model telefonu przestaje być jedną z ważniejszych potrzeb. Co ciekawe - według analityków inflacja najbardziej uderzyła w segment tanich urządzeń, bo ich klienci najbardziej ucierpieli na wzroście cen pozostałych produktów. Producenci nie zwiększają produkcji, trzymając ją na stabilnym poziomie, bo boją się zapasów magazynowych.

REKLAMA
Źródło: Canalys

Jednak w tym wszystkim analitycy widzą światełko w tunelu. Według nich, dzięki nadchodzącym premierom składanych smartfonów głównych producentów oraz jesiennej premierze iPhone'a 15, rynek zacznie rosnąć w czwartym kwartale 2023 r.

Najbardziej cieszy mnie to, że nawet analitycy poważnych firm widzą potencjał w składanych telefonach. Tej siły już nikt nie powstrzyma.

*Zdjęcie główne: JPstock / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA