REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Premiera Xiaomi 13 Ultra. Jest cena i specyfikacja

Wreszcie jest. Po licznych przeciekach i nieoficjalnych informacjach na światło dzienne wychodzi najnowszy sztandarowy smartfon chińskiego giganta technologicznego. Co oferuje Xiaomi 13 Ultra i czy poprzednie doniesienia się sprawdziły? 

18.04.2023
16:02
Premiera Xiaomi 13 Ultra. Jest cena i specyfikacja
REKLAMA

Xiaomi 13 Ultra to przez wielu wyczekiwanych konkurent dla topowych urządzeń z portfolio konkurencji. Urządzenie ma stanąć do walki m.in. Samsungiem Galaxy 23 Ultra, czy iPhone 14 Pro Max nie tylko pod względem ceny, ale także specyfikacji technicznej i możliwości. Na oficjalnym kanale YouTube Xiaomi właśnie zakończyła się konferencja, na której ujawniono szczegółowe informacje dotyczące sprzętu.

REKLAMA

Xiaomi 13 Ultra - specyfikacja

Najnowszy smartfon chińskiego producenta technologicznego pod wieloma aspektami robi wrażenie. I bez większych zaskoczeń można śmiało stwierdzić, że wcześniejsze doniesienia na temat sprzętu (w większości przypadków) się potwierdziły. Xiaomi 13 Ultra zyskał poczwórny system kamer, w którym główną rolę zagra podstawowy moduł, bazujący na 1-calowej matrycy Sony IMX989 o rozdzielczości 50 Mpix znanej m.in. Z Xiaomi 13 Pro.

Jednak nowością jest tutaj zmienna, mechaniczna przesłona, która pozwala wybrać f/1.9 lub f/4.0, co powinno przełożyć się pozytywnie na znacznie lepszą głębię ostrości zdjęć wykonywanych tym oczkiem. Choć nie jest to nowe rozwiązanie, bo konkurencja stosowała go już kilka lat temu - przykładowo Samsung w swoim Galaxy Note 10. Jednak dopiero po praktycznych tekstach zobaczymy, co Xiaomi ugra tą zmianą.

(źródło: Xiaomi)

Reszta aparatów smartfona jest standardowa, choć każdy z nich bazuje na sensorze o rozdzielczości 50 Mpix. Mamy tu bowiem teleobiektyw oferujący 3,2-krotne zbliżenie o ekwiwalencie ogniskowej 75 mm, a także obiektyw peryskopowy gwarantujący 5-krotny zoom (odpowiednik ogniskowej = 120 mm). Nie obyło się także bez szerokiego kąta o polu widzenia 122 stopni. Warto zaznaczyć, że system kamer wykorzystuje optykę Leica.

Wcześniejsze informacje o ekranie również się sprawdziły, ponieważ Xiaomi 13 Ultra został wyposażony w wyświetlacz LTPO OLED o przekątnej 6,73 cala z zagiętymi bokami, rozdzielczości WQHD+ z obsługą częstotliwości odświeżania 1-120 Hz, która jest dostosowywana względem wyświetlanej treści. Panel także jest niezwykle jasny, gwarantuje bowiem maksymalną jasność do 2600 nitów.

(źródło: Xiaomi)

Urządzenie nie powinno odstawać od konkurencji pod względem wydajności. Sprzęt ma na pokładzie najnowszą mobilną platformę Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, wspieraną przez 12 lub 16 pamięci operacyjnej. Użytkownik zyska 256 GB, 512 GB lub 1 TB pamięci na pliki. Jeśli chodzi o aspekt baterii, to tutaj wcześniejsze informacje się nie sprawdziły, ponieważ smartfon oferuję akumulator o pojemności 5000 mAh, a nie jak podawano, 4900 mAh. Przewodowe ładowanie Xiaomi 13 Ultra jest realizowane z mocą 90 W, bezprzewodowe zaś - 50 W.

Smartfonowi nie brakuje standardu wodoszczelności IP68, a co ciekawe, na tylnym panelu zastosowano wykończenie z wegańskiej skóry w trzech wariantach kolorystycznych - zielonym, czarnym i białym.

A jak wygląda cena? 

Xiaomi 13 Ultra początkowo zostanie wprowadzony na chiński rynek - tak prezentują się ceny:

  • Wersja 12/256 GB - 5999 juanów (równowartość ~3700 złotych)
  • Wariant 16/512 GB - 6499 juanów (~4000 złotych)
  • Model 16 GB/1 TB - 7299 (~4500 złotych)
REKLAMA

Ceny oczywiście zostaną dostosowane do naszego rynku, a patrząc, że niższy model Xiaomi 13 Pro 12/256 kosztuje ponad 6 tysięcy złotych, powinniśmy się spodziewać kwoty bliższej 7 tysięcy złotych.

Ponadto, wraz ze smartfonem pojawił się ciekawy case, zamieniający Xiaomi 13 Ultra w istny aparat. Ma bowiem fizyczny spust migawki, a na wyspę aparatów będzie można wrzucić dodatkowe filtry. Taki dodatek jednak ma kosztować 999 juanów (~ 600 złotych).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA