REKLAMA

Sparkle - nowy gracz na rynku kart graficznych Intela. Kiedyś był znany z układów GeForce

Sparkle to nowy gracz na rynku kart graficznych Intel ARC, który dołoży swoją cegiełkę do układów popularnego producenta procesorów. Firma postanowiła powrócić na rynek GPU po wielu latach nieobecności. Co ma do zaoferowania?

26.04.2023 16.27
Sparkle - nowy gracz na rynku kart graficznych Intela. Kiedyś był znany z układów GeForce
REKLAMA

Każdy, kto dokładnie śledzi rynek sprzętu komputerowego od dawna, chociaż trochę powinien kojarzyć markę Sparkle - to tajwańska firma, która przez lata tworzyła niereferencyjne wersje układów dla kart graficznych GeForce. W portfolio producenta znajdowały się propozycje z wielu generacji -  GeForce od 7000, 8000, przez GT(X) 400, aż po GTX-y 700 z 2013 roku.

REKLAMA

Teraz jednak firma powraca, aby wspierać układy Intel ARC - pokazała światu bowiem 3 nowe modele.

Sparkle wraca do gry z kartami Intel ARC A750

Na stronie internetowej tajwańskiego producenta sprzętu komputerowego pojawiła się informacja o nowych kartach graficznych. Są to trzy niereferencyjne wersje układów Intel Arc - dwie obejmujące czip Arc A750, trzecia - Arc A380.

Rozpocznijmy zatem od najmocniejszego Sparkle Intel ARC A750 Titan OC Edition, który jest zarazem największą kartą producenta z obecnej serii. Firma bowiem zastosowała tu system chłodzenia ThermalSync, wyposażony w trzy wentylatory i spory radiator, a także dodatkowy czujnik termiczny, który zmienia kolor podświetlenia RGB w postaci paska i napisu na bocznym panelu w zależności od temperatury. 

(źródło: Sparkle)

Jeśli temperatura spadnie do określonej wartości, wentylatory się dezaktywują, aby nie generować niepotrzebnego hałasu. Karta oferuje 8 GB pamięci wideo, ma długość 30,55 cm, a zegar GPU pracuje z maksymalnym taktowaniem 2300 MHz.

Zresztą podobnie jest w przypadku Sparkle Intel ARC A750 ORC OC, który różni się od Titana przede wszystkim rozmiarem - ma 22,2 cm długości, ze względu na zastosowany system chłodzenia wyposażony w 2 wentylatory - a układ pracuje z zegarem boost do 2200 MHz. Sprzęt również ma podświetlenie RGB, którego kolor zmienia się ze względu na temperaturę układu i tryb 0 dB.

Nie zabrakło też niereferencyjnej wersji Sparkle Intel ARC A380

REKLAMA

Natomiast Sparkle Intel ARC A380 ELF to najmniejszy przedstawiciel z całej rodziny, który również cechuje się mniejszą wydajnością. Urządzenie przypomina inne niereferencyjne ARC A380 - ma jeden wentylator na pokładzie, 6 GB pamięci wideo i 8 rdzeni Xe (A750 ma ich 28), a układ GPU pracuje z maksymalnym taktowaniem 2000 MHz. 

Co z cenami? Te pozostają jeszcze nieznane i nie wiemy, czy karty Sparkle trafią w ogóle do Polski.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA